Zavajajoče info o organski in naravni kozmetiki v reviji VIP

Ars Cosmetica Forum SPLOŠNE TEME O KOZMETIKI SPLOŠNE KOZMETIČNE TEME Zavajajoče info o organski in naravni kozmetiki v reviji VIP

Ta tema vsebuje 17 odgovorov, ima 10 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Nina Nina 6 let, 8 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Na portalu članek Zavajajoče informacije o organski in naravni kozmetiki v reviji VIPKLIK

..ali drugače rečeno: literatura o certifikatih 2. del :))

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

Nina, zlo zanimiv in poučen članek. Priznam pa, da ga bom morala vsaj še enkrat temeljito in natančno prebrati, da mi bodo stvari čisto jasne.
    Sem pa prebrala tudi ta članek v VIPu, takrat ko je izšel, in so se mi nekatere stvari zdele čudne. Tako da nekaj sem se pa že naučila iz tvojega prvega članka.

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

:))
    Sem par stvari še malo spremenila, da bi bilo bolj razumljivo.

Če na kratko povzamem po sklopih:

– Deleži, ki jih navajajo niso pravilni..najbrž se prepisujejo prve številke, ki se najdejo nekje v zahtevah za posamezne certifikate, nihče pa ne pogleda na kaj se ti deleži nanašajo. In potem se to narobe interpretira na končni izdelek.

– Poleg nepoznavanja deležev pri certifikatih ne vedo, da se ločijo organske sestavine in sestavine, ki so organskega izvora in so bile kemijsko spremenjene. Vse to je pri certifikatih zelo natančno ločeno…ker pa ne vedo, da obstaja več vrst organskih sestavin pa tudi posledično deležev ne razumejo, ker ne vedo kam kaj paše.

– Zapis INCI sestavin mešajo z zapisom v angleščini…večina misli, da so sestavine, ki so na kozmetičnem izdelku in so v INCI nomenklaturi, le-te zapisane v angleščini..nekateri mislijo tudi da je to latinsko poimenovanje. Pa ni nič od tega, ker je INCI nomenklatura specifična in velja samo za kozmetiko in je tudi edina, ki je zakonsko predpisana.

– To kar so preverjali je pa itak totalno nesmiselno….ker nihče od nas ne more vedeti, če izdelek resnično ustreza certifikatu. Za to bi morali dobiti dosjeje, papirje o certificiranih sestavinah in natančne recepture od vsakega kozmetičnega izdelka (kar pa seveda ne moremo dobiti). Da je vse še huje, so pri njihovem ti. pregledovanju ustreznosti izdelkov s certifikati prepisovali sestavine v slovenščini namesto v INCI nomenklaturi. In pri sestavinah v slovenščini niti ni nujno, da so vse navedene (za razliko od INCI).

– V zadnjem delu, kjer pišejo o sestavinah je pa najbolj očitno, da resnično ne poznajo tega področja…zapisi sestavin so napačni…ne vedo kaj sploh je antioksidant in kaj ne…konzervanse, ki sproščajo formaldehid, so prepisali od bogvekod…res grobe kemijske napake, ki si jih v takem članku ne bi smeli privoščiti.

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

Hvala še za dodatna pojasnila :flower2: .
    Je pa čudno in precej ignorantsko (ali samovšečno :unsure: ), da na tvoj mejl niso niti “mrdnili”. Najbrž nimajo niti toliko pojma, da bi ti sploh lahko kaj odgovorili :lol1: . Samo če se že lotijo pisanja takega članka, bi morali najti strokovnjaka (farmacevta, kemika?), i bi stvari temeljito poznal, ne pa da klatijo bedarije. Saj koneckoncev so med bralci tudi strokovnjaki …

Profile photo of Gejba
    Gejba
    Upravitelj

Super članek, Nina. :thumbsup:
    Tudi mene je članek v VIPu neprijetno presenetil.
    Najprej sem stavke morala 2x prebrati, ker nisem mogla verjetni kaj jaz to berem v VIPu, potem sem pa obupala nad njimi in le preletela preostanek članka.

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Zelo ignorantsko :yes: …pa sej če ne bi bili tako zaverovani vase, bi verjetno že v štartu imeli drugačen pristop do članka. Če bi jaz pisala o npr. električnih napeljavah, bi tudi najprej pogledala osnove..ko bi vidla, da področju nisem več kos, bi pa vprašala o tem strokovnjaka. Sej pa je normalno da nismo vsi za vse.
    Ampak jaz mislim, da je tukaj problem v tem, da je pri nas postala kozmetika (bolje rečeno kozmetologija) ena taka tema, kjer se je zelo razpasel trend, da o tem lahko čisto vsak pametuje. In ker nihče nikoli ni opominjal na napake, so pisci takih člankov postajali vedno bolj samozavestni….čeprav o tem še vedno niso imeli pojma. Da tak članek objavi neka x revija, ki si s kvazenjem neumnosti polni strani, še ni tako hudo….ko pa se nekdo predstavlja kot osveščevalec in zaščitnik potrošnikov, pa to postane problematično.
    Lahko bi se zavedali da strokovnjaki različnih področjev kdaj kakšen njihov članek preberejo…pa če ne drugega, opazijo vsaj osnovne lapsuse.

Vprašam se, kaj potem berem, kadar se v VIPu piše o temi, o kateri pa jaz nimam pojma :P

Profile photo of timnala
    timnala
    Udeleženec

Ravno to me je zdaj zmotilo..da v bistvu revija, ki si ji prej zaupal in dal nekaj na njihove teste, potem zgubi kredibilnost s takimi lapsusi :mistake:

Dobra si, Nina! Vsa čast! :shake:

Profile photo of Maestra
    Maestra
    Član

@nina wrote:

Zelo ignorantsko :yes: …pa sej če ne bi bili tako zaverovani vase, bi verjetno že v štartu imeli drugačen pristop do članka. Če bi jaz pisala o npr. električnih napeljavah, bi tudi najprej pogledala osnove..ko bi vidla, da področju nisem več kos, bi pa vprašala o tem strokovnjaka. Sej pa je normalno da nismo vsi za vse.
    Ampak jaz mislim, da je tukaj problem v tem, da je pri nas postala kozmetika (bolje rečeno kozmetologija) ena taka tema, kjer se je zelo razpasel trend, da o tem lahko čisto vsak pametuje. In ker nihče nikoli ni opominjal na napake, so pisci takih člankov postajali vedno bolj samozavestni….čeprav o tem še vedno niso imeli pojma. Da tak članek objavi neka x revija, ki si s kvazenjem neumnosti polni strani, še ni tako hudo….ko pa se nekdo predstavlja kot osveščevalec in zaščitnik potrošnikov, pa to postane problematično.
    Lahko bi se zavedali da strokovnjaki različnih področjev kdaj kakšen njihov članek preberejo…pa če ne drugega, opazijo vsaj osnovne lapsuse.

Vprašam se, kaj potem berem, kadar se v VIPu piše o temi, o kateri pa jaz nimam pojma :P

Amen!

Profile photo of nejka
    nejka
    Član

….nimam več kaj dodati…ste že vse povedale…
    Je pa res, da se zadnje čase, pojavlja vedno več kvazi strokovnjakov tudi na ostalih področjih, ne samo pri kozmetiki. S pojavom interneta, ki nudi take in take informacije, ki so na voljo vsem, se “strokovnjački” razmnožujejo kot voluharji. Črpajo informacije iz njim svetega interneta, katerih sploh ne preverijo, saj ne vejo, kje in kako jih preveriti. Ne znajo niti ločiti kateri viri so sploh relevantni in strokovni in kateri so že tisočkrat prevedeni, prepisani in prirejeni. Na koncu dobimo skropucala, napačne informacije, da ne rečem temu laži.
    Sploh ne vem, zakaj še obstajajo fakultete, če pa imamo internet!!!! :D:

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

@nejka wrote:

..Črpajo informacije iz njim svetega interneta, katerih sploh ne preverijo, saj ne vejo, kje in kako jih preveriti. Ne znajo niti ločiti kateri viri so sploh relevantni in strokovni in kateri so že tisočkrat prevedeni, prepisani in prirejeni. Na koncu dobimo skropucala, napačne informacije, da ne rečem temu laži.

:yes:

@nejka wrote:

Sploh ne vem, zakaj še obstajajo fakultete, če pa imamo internet!!!! :D:

:lol1:

Profile photo of anncheek
    anncheek
    Udeleženec

jaz sem brez komentarja. Da si lahko kaj takega privoščijo v reviji, kjer bralci pričakujemo preverjene in kvalitetne informacije. Nina pohvale za tebe, da si opazila in nas opozorila na njihove napake. ne gre pa mi v račun njihov ignorantski odnos, namesto da bi priznali svojo napako in jo porpavili enostavno zignorirajo. Mogoče je to lažje, kot priznati napako in bralce še vedno zavajat.

Profile photo of rabarbara
    rabarbara
    Udeleženec

@timnala wrote:

Ravno to me je zdaj zmotilo..da v bistvu revija, ki si ji prej zaupal in dal nekaj na njihove teste, potem zgubi kredibilnost s takimi lapsusi :mistake:

Res žalostno, ja. Ko sem videla naslov članka, sem mislila, super, končno se bodo malo razjasnile stvari pri ljudeh (tudi pri meni) glede takih in drugačnih certifikatov. Da pa je stvar dejansko takšna, je pa žalostno :ermm:

Velja opozoriti na še eno napako, ki jo počne 99% ljudi v Sloveniji, tako strokovnjakov kot kvazi strokovnjakov, ko misli, da je ‘organska’ kozmetika sinonim za ekološko kozmetiko.

Besedo ‘organsko’ v slovenščini uporabljamo, ko mislimo na ‘vse iz žive narave’, kar pa niti približno ni sinonim za ekološko. Organska kozmetika je torej popolnoma napačen prevod iz ‘organic cosmetics’, saj v Angliji beseda organic dejansko pomeni, da gre za živilo iz ekološke pridelave, ki čaka na certifikat, medtem, ko beseda organsko pri nas pomeni vse prej kot to.
    Posloveniti besedo organic v organsko je popolnoma nepotrebno, saj že imamo svojo besedo z enakim pomenom, ta pa je, kot že omenjeno, ‘ekološko’. Beseda organsko pa ima tudi kar nekaj pomenov, nobeden od njih pa ne pomeni ekološko.

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Če se termin ekološko uporablja pri prehrani in v kmetijstvu, to ne pomeni, da ustreza tudi za poimenovanje kozmetičnih izdelkov. In dokler terminologija ni določena (in kolikor sem se pozanimala, še vedno ni pri nas natančno določena), izraz “organsko” ne moremo označiti kot napako.
    Moje mnenje je, da je izraz ekološko neprimeren za imenovanje kozmetike – tudi organsko se mi ne zdi najbolj posrečen “prevod” iz angleščine…Kakorkoli že, ko se bodo jezikoslovci in naravoslovni strokovnjaki zedinili, mislim, da ne bo imel nihče problema niti z besedo ekološko niti z organsko niti s kakšnim morebitnim novim izrazom.
    Ekološko se meni ne zdi najbolj primerno zato, ker je v izdelkih zelo malo sestavin, ki so dejansko ekološke pridelave (tudi če majo certifikat)..in se mi zdi ta termin bolj zavajajoč. Organsko se mi pa zdi bolj splošen izraz, ki pa vseeno nakaže razliko med naravno (ki je še bolj splošno) in kozmetiko, ki vsebuje še malo boljše sestavine…in ga zato raje uporabljam.

Če povzamem – v organski kozmetiki (ki je bolj splošen izraz) se najdejo tudi ekološko pridelane sestavine (teh pa ni zelo veliko). In tisti hudi visoki procenti eko sestavin v certificiranih kozm. izdelkih še zdaleč niso točni, ker se ne nanašajo na končni izdelek – in so za potrošnike zelo zavajajoči :wink1:

Jaz bi npr. imela pomisleke, če bi izdelek poimenovala “ekološki” – in bi vedela, da je v izdelku ekološko pridelanih sestavin manj kot polovica (razen če bi bilo potem splošno znano, da se ta termin lahko mirne vesti uporablja tudi če izdelek v večini ni ekološki). Pri hrani je vseeno situacija drugačna..

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico