Vrtičkanje, vrtnarjenje

Ars Cosmetica Forum OSTALO KOTIČEK ZA ŽIVALI IN RASTLINE Vrtičkanje, vrtnarjenje

Ta tema vsebuje 77 odgovorov, ima 21 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Sasa Sasa 2 let, 7 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of amisa
    amisa
    Član

@katja wrote:

Jaz sem ravno končala sajenje zelenjave na vrt. :D:

Katja kaj vse bos imela na vrtu?
    pri nas tudi veselo sadimo zadnje dni, najbolj se veselim domacih cesnjevih paradiznikov in zacimb :P

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

Njammm češnjevi paradižniki, pa začimbe je tudi super imeti :thumbsup:

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

Midva sva letos probala čilije posadit, pa nama niso uspeli.
    Kalitev je bila OK, potem so pa v zemlji zgnili al kaj, enostavno ni nikjer nič :no:

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

mi smo imeli pa cilijev za izvoz :lol1: nekaj smo svezih pojedli, drugo sem posusila, od teh posusenih sem jih nekaj zmlela, ostale sem dala v domace olivno olje+druge posusene zacimbe in ne morm opisat kako dobrooo olje je ratalo :thumbsup:

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

amisa, nama je vse crknilo :(

Imaš kakšen nasvet? Bova naslednje leto spet probala.

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

bom vprasala moje ce na kaj posebno pazijo, sem jaz bolj fizicni radnik ko je treba sadit in potem glavni pozeruh, vmes sem pa bolj out :wink1:

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

Haha, no prav. Prosim, če jih vprašaš :flower2:

darksome
    Član

Tole bi tudi mene zanimalo, nimam pojma o vrtičkanju :blush1: :lol1:

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

vam javim ko zvem :wink1:

darksome
    Član

:hug: :)

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

@goga wrote:

amisa, nama je vse crknilo :(

Imaš kakšen nasvet? Bova naslednje leto spet probala.

Kako, Gogec? Kako velike sta pa potem prepikala? In kje sta jih kalila? In kako sta jih potem negovala?

Jaz ponavadi take zadeve kalim po semeniih v šotnih lončkih ali na šotnih tabletah, potem niti ni treba prepikati rastlinic, jih kar kompletno presadiš v večji lonček in namesto prepikanja jih samo malo globje v zemljo postaviš.

Meni je vedno uspelo nakaliti in vzgojiti sončnice, feferončke, paprike in paradižnike, pa nisem noben umetnik.

Daj malo opiši, kaj in kako sta naredila?

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

Kalila sva jih in ko so imeli nekaj mm dolge kalčke sva jih dala v zemljo v tiste mini lončke in zalivala. Po enem mesecu se nama je zdelo čudno, ker ni nič pognalo, pa sem šla malo ‘brskat’ po lončkih pa nisem nič našla, samo 2 sta se prijela, pa še ta dva sta po enem tednu izginila.
    Zdaj ne vem… mogoče sva jih pustila premalo kaliti, ali pa sva jih kasneje preveč zalivala :no:

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Najlažje je kaliti v šotnih lončkih ali šotnih/kokosovih tabletah (to je sploh najbolj komot): šotni lonček nafilaš z zemljo, tableto pa samo napojiš z vodo in zraste kot gobica v višino. Nekaj mm v globino porineš par semenc (si pomagaš npr z ročajem od kuhalnice ali čim podobnim – ne pretiravaš, samo malo v globino in po potrebi pokriješ rahlo z zemljo (pri tabletah to ni treba, ker so itak take, vlaknaste)

Potem pa iamš na toplem in čakaš, da vzkali. V tej fazi se ti zadea ne sme presušiti, jaz sem sončnince kar s prozorno folijo pokrivala (vse skupaj sem imela v plastični bazenčkasti posodi, kamor sem kar na dno vlivala vodo – lončki in tablete vodo ita vlečejo gor). Ko je vzkalilo vse skupaj in zrastlo nekaj centi (npr, dva ali tri, morda štiri), sem pretaknila v klasični lonček. Načeloma nisem nikoli prepikirala, sem pa tam, kjer je bilo preveč rastlinic, “ta podivjane” ali “ta prešvohne” poruvala – pri sončnicah sem pustila po dva kala, pri papriki / feferonih po tri ali štiri (in kasneje ruvala, če je bilo treba), pri paradižniku po dva …

Saj potem, ko prestaviš v zemljo, sploh ni več bavbav :wink1:

Šotni lončki:

VIR

Kokosove tablete:

VIR

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Evo, tole je en tak idealen set za začetnike za kaljenje oz. vzgojo sadik:

VIR

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

Saša, hvala za tako izčrpen odgovor. Točno take lončke sva nabavila in tako posodo, da jih dava notri, ima tudi pokrov. Zalivala sva redno.

Ne vem, očitno nama čiliji niso usojeni (saj meni je vseeno, itak ne maram pekoče hrane, je pa dragi toliko bolj razočaran :devil: ).

Kalila sva pa po enem ‘receptu’, ki sva ga našla na netu… Da sva v mokro kuhinjsko krpo (papirnato) dala par semen in pokrila in dala v vreču, tako da je ostala vlažna.

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico