Vegetarijanstvo in veganstvo

Ars Cosmetica Forum OSTALO KOTIČEK ZA ŽIVALI IN RASTLINE Vegetarijanstvo in veganstvo

Ta tema vsebuje 77 odgovorov, ima 25 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Orange Orange 5 let, 5 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of sarchy28
    sarchy28
    Član

v tej temi bi lahko kej napisale o svojih izkušnjah z vegetarijanstvom.
    npr. ali ste vegetarijanke,kaj si mislite o vegetarijanstvu itd.

jst sicer nimam nič proti vegetarijancem ,vendar sama nisem vegetarijanka.
    sicer sem strogo proti krznu in testiranju na živalih ,ampak se mi vseeno zdi ,da bi morale nekje imeti mejo med človekom in živalijo.
    ne razumite me narobe ,ker obožujem živali in mi ogromno pomenijo.
    ampak zdi se mi ,da je bil človek prvotno mesojedec in ne vidim razloga zakaj ne bi bil še zdaj.
    kot sem že povedala nimam nič proti vegetarijancem ampak se mi zdi ,da včasih že pretiravajo s temi svojimi protesti ipd.
    tudi kar se tiče testiranja na živalih sem sicer strogo proti za testiranje zaradi kozmetike ,ampak kaj pa ko gre za raziskave na zdravstvenem področju.
    ali se vam zdi kruto to ,da morajo testirati na živalih ,da bi s tem lahko rešili na milijone ljudi zato ker bi s tem testiranjem odkrili zdravilo za hudo bolezen.
    in ja vem ,da le 5% teh raziskav nato tudi pomaga ampak useeno.
    meni se zdi veliko bolje ,da umre par opic kot pa ljudi,saj bi te opice lahko rešile ogromno življenj.
    in potem nekateri ljudje pravijo ,da je to vseeno kruto kaj počnejo z živalmi.zakaj se potem ne gredo sami testirat?!to pa ne bi naredili?!
    a naj potem testirajo na otrocih ,zato ,da živali ne bodo trpele?!
    no,tako pač jaz mislim.,me pa zanima vaše mnenje…

Profile photo of Willow
    Willow
    Član

Hm :confused:
    Zelo konfuzno si vse skupaj napisala. Praviš, da ti živali veliko pomenijo in si strogo proti testiranju živali v kozmetične namene, ampak če se gre pa za dobrobit ljudi, potem pa le “udri” po živalih, a kako? :ermm: Meni se to zdijo dvojna merila. Sploh pa, kdo pravi, da je človek več vreden od živali? In, ja – resno sprašujem. To, da je Janez Novak več vreden kot krava Liska na pašniku si je izmislil človek, ki misli, da je bog in batina na tem planetu in lahko počne kar želi. Dejstvo pa je, da je človek, tako kot vsa druga živa bitja, le DEL narave in ne njen gospodar. Zame je vsako življenje sveto – naj bo drevo, človek ali koza. Pravzaprav bi se lahko človek ob vseh svojih hudobijah, ki jih počne, marsikatero stvar naučil od živali.

Kar se tiče vegetarijanstva.
    Bila sem do pred kratkim vegetarijanka – dobrih 5 let, mogoče še kako leto ali dve več. Zdaj občasno pojem kako perutnino, govedine in svinjine praktično ne (le v obliki narezkov npr – pršut ipd. in na piknikih kako malenkost). Ribe imam pa zelo rada.
    Mislim, da človekovo telo enostavno potrebuje snovi, ki jih dobi le z uživanjem mesa in se jih težko nadomesti oz. se jih ne da. Vegetarijanka sem pred leti postala iz moralnih vzgibov, zdaj pa menim, da dokler ima človek spoštljiv odnos do hrane, ki jo dobi na krožniku – da se zaveda, od kod je prišel zrezek, ki ga je kupil v Mercatorju – da je moralo bitje umreti – da sprejme naravni cikel, kjer življenje jé življenje – potem se mi zdi čisto ok. Seveda pa še vedno ne podpiram mesne industrije kot take – torej t.i. življenje (če temu lahko sploh še tako rečemo) živali v grozljivih razmerah, natlačene skupaj, nažrte z antibiotiki – tega ne podpiram. Prav tako ne kupujem jajc baterijske reje, kjer kokoši lahko samo vstanejo, sedejo in ležejo jajca. Srčno upam, da bo enkrat temu prišel konec :no: Kupujem izključno domača jajca, ki jih hodim iskat na kmetijo – prav tako piščančje meso – meso zdravih piščancev, ki so imeli lepo življenje, prosto tekanje po dvorišču in pitani s semeni.

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

Sama lahko rečem samo to, da sem se trudila biti vegetarijanka, zaradi živali, ker se ubijajo na krut način. Moram pa reči, da sem že od majhnega navajena mesa in enostavno ne zdržim brez njega :no:

Sem gledala, da imajo v Nemčiji že ponekod sisteme, kjer žival v mesnico najprej peljejo v nek prostor kjer se 1 uro sprostijo, potem pa jih omamijo z elektriko, ter šele potem ubijejo-brez muk. Tole se mi zdi veliko humano. Kot pa zgodbe o tem, kako kravi ob iztovarjanju v mesnico zagozdeno kopito kar odsekajo in bikih, ki enostavno nočejo naprej, pa jim zato zlomijo rep, da se premaknejo naprej..

Glede testiranj pa..sem že videla toliko slik..psa z napihnjenim trebuhom, sem se prav jokala ob pogledu, miške z ušesi na hrbtu, mačke nekimi napravami na glavi, živo zavrtane v možgane, in to naj bi bilo humano? Tole mi je pa groza in nasprotujem temu!
    Ma meni postane hudo že če se mi vešica na žarnici scvre :no: celo muhe, ki zaidejo v hišo lovim in spuščam na prostost :))

Profile photo of Katja
    Katja
    Član

Essie in Sweetscents tudi ne testirajo.

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

hm…js se kar z vsemi vami strinjam :yes:

prvo – glede vegetarijanstva – jaz sem zagrizen mesojedec in to bom ostala. Tut js mislim, da je prehanjevalna veriga pač taka. Spoštujem edino tiste vegetarijance, ki so to postali iz moralnih vzgibov – torej zato, ker se jim živali smilijo, ker jih vzrejajo v tako nehumanih razmerah. Res, spoštujem take ljudi. Bebavi so mi pa tisti, ki sveto trdijo, da so vegetarijanci zato, ker je meso zanič (v OŠ sem imela profesorico, ki nas je prepričevala v vegetarijanstvo, češ da se v mesu redijo črvi :unsure: mislm halooo :roll: ),, ker je človek bolj zdrav če ga ne je – hkrati pa se ponavadi taki ljudje ne morejo upreti tanki rezini pršuta ob pokušini vina :roll:

veganstvo mi je, roko na srce, mal hecno – kot da z molzenjem krave in pobiranjem jajc v kurniku, živalim narediš kaj škode :silly:

kar se pa poskusov na živalih tiče – priznam, le redko iščem zajčka na kozmetičnih izdelkih. To pa nikakor ne pomeni, da se strinjam s tem kar počnejo – resnično pretiravajo! Ampak kar se pa tiče testiranj za zdravstvene namene…vsekakorm je bolje, da testirajo te zadeve na živalih, kot pa da plačajo prostovoljcem (ker kdo le bi se javil? tisti reveži, ki potrebujejo denar…kaj ni to tudi mučenje?)

Krzna ne oblečem za nič na svetu in odkrito preziram tiste, ki ga – ni mi bolj nagravžnega kot videti gospo z lisico okoli vratu – ali še huje s kakih plaščem iz polhov – takoj začnem seštevat koliko polhov ima na sebi…fuj

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

Nvey Eco tudi ne testira (dekorativa).

sarchy28
    Član

@willow wrote:

Hm :confused:
    Zelo konfuzno si vse skupaj napisala. Praviš, da ti živali veliko pomenijo in si strogo proti testiranju živali v kozmetične namene, ampak če se gre pa za dobrobit ljudi, potem pa le “udri” po živalih, a kako? :ermm: Meni se to zdijo dvojna merila. Sploh pa, kdo pravi, da je človek več vreden od živali? In, ja – resno sprašujem. To, da je Janez Novak več vreden kot krava Liska na pašniku si je izmislil človek, ki misli, da je bog in batina na tem planetu in lahko počne kar želi. Dejstvo pa je, da je človek, tako kot vsa druga živa bitja, le DEL narave in ne njen gospodar. Zame je vsako življenje sveto – naj bo drevo, človek ali koza. Pravzaprav bi se lahko človek ob vseh svojih hudobijah, ki jih počne, marsikatero stvar naučil od živali.

Kar se tiče vegetarijanstva.
    Bila sem do pred kratkim vegetarijanka – dobrih 5 let, mogoče še kako leto ali dve več. Zdaj občasno pojem kako perutnino, govedine in svinjine praktično ne (le v obliki narezkov npr – pršut ipd. in na piknikih kako malenkost). Ribe imam pa zelo rada.
    Mislim, da človekovo telo enostavno potrebuje snovi, ki jih dobi le z uživanjem mesa in se jih težko nadomesti oz. se jih ne da. Vegetarijanka sem pred leti postala iz moralnih vzgibov, zdaj pa menim, da dokler ima človek spoštljiv odnos do hrane, ki jo dobi na krožniku – da se zaveda, od kod je prišel zrezek, ki ga je kupil v Mercatorju – da je moralo bitje umreti – da sprejme naravni cikel, kjer življenje jé življenje – potem se mi zdi čisto ok. Seveda pa še vedno ne podpiram mesne industrije kot take – torej t.i. življenje (če temu lahko sploh še tako rečemo) živali v grozljivih razmerah, natlačene skupaj, nažrte z antibiotiki – tega ne podpiram. Prav tako ne kupujem jajc baterijske reje, kjer kokoši lahko samo vstanejo, sedejo in ležejo jajca. Srčno upam, da bo enkrat temu prišel konec :no: Kupujem izključno domača jajca, ki jih hodim iskat na kmetijo – prav tako piščančje meso – meso zdravih piščancev, ki so imeli lepo življenje, prosto tekanje po dvorišču in pitani s semeni.

narobe si me razumela.
    nisem hotela povedat ,da je človek več vreden kot žival,ampak a pote se ti zdi bolje ,da par opic ostane živih na milijone ljudi pa umre ,zato ker na teh opicah niso naredili testiranja za hudo bolezen za katero so te ljudje umrli.
    a naj na sebi testiramo?
    zakaj se pa potem kakšen zagrizen vegetarijanec ne javi ,da bi na njem testirali?
    pa tudi ,saj se človek najbolj od vseh živali zaveda in je najbolj čustven.
    a to ,da pa bi testirali na ljudeh se ti pa ne zdi kruto?

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Nisem ne vegi ne vegan. Nimam nič proti usnju, krzna pa ne maram, mi tudi grd zgleda.
    Vegi jaz ne bi mogla biti, ne vidim povezave med ljubeznijo do psa in tem da ne ješ piščanca. Pa saj pes tudi je brikete, ki naj bi bili iz mesa. Poznam nekaj kvazi vegijev, ki so si z nepravilno vegi prehrano konkretno uničili zdravje. Če že ne ješ mesa moraš le tega nadomestiti z ogromnimi količinami mesnih nadomestkov (razne stročnice, ki so meni ogabne).
    Glede humanega ravnanja z živalmi pa tako… živim na vasi, tako da lahko rečem da imam kar realen pogled na to, ne poznam kmeta, ki bi slabo ravnal z živalmi, razne puhlice o mučenju so zrastle na zelniku tistih, ki v življenju niso videli hleva od blizu. Pa še bedarije o filanju krav z hormoni in kako je to v mleku, ja seveda, kot da ima vsak kmet denar za te drage stvari, večina jih živi od subvencij.
    Glede testiranja na živalih pa je kakor vem večinoma že ukinjeno, razen pri večjih firmah, ki se pač od tega bolj težko ločijo. Mislim, da je celo nek zakon o tem sprejet… Kakor sem obveščena jaz ne uporabljam tistih firm, ki testirajo na živalih…

darksome
    Član

Morena, verjamem da večina kmetov dela z živalmi lepo, sem pa že slišala od fantovega strica(ki se 100% nebi zlagal), da je bil priča pravemu klanju enega prašiča. V detajle se pa raje nebi spuščala..no tole je bilo par let nazaj.. :unsure:

Profile photo of glossy
    glossy
    Udeleženec

Moj brat je vegetarijanec od svojega 14ga leta starosti ( zdaj je star 21 let ), drugače pa je vegan zadnja štiri leta. Je pa vegan v pravem pomenu besede, ne dela izjem.

Profile photo of Willow
    Willow
    Član

@sarchy28 wrote:

narobe si me razumela.
    nisem hotela povedat ,da je človek več vreden kot žival,ampak a pote se ti zdi bolje ,da par opic ostane živih na milijone ljudi pa umre ,zato ker na teh opicah niso naredili testiranja za hudo bolezen za katero so te ljudje umrli.
    a naj na sebi testiramo?
    zakaj se pa potem kakšen zagrizen vegetarijanec ne javi ,da bi na njem testirali?

:no:
    Torej, ker si je človek sam nabasal neki virus (npr. HIV) in zdaj mrzlično skuša najti zdravilo zanj, gre po opice in proti njihovi volji na njih izvaja poskuse? In, ja – testiramo naj na sebi. Naj one trpijo, ker smo ljudje bolni?
    Bom drugače vprašala:
    @sarchy28 wrote:

ampak a pote se ti zdi bolje ,da par opic ostane živih na milijone ljudi pa umre ,zato ker na teh opicah niso naredili testiranja za hudo bolezen za katero so te ljudje umrli.

Se tebi zdi bolje, da par ljudi ostane živih, na milijone (pa jih niti približno ni več milijon!) opic pa umre, samo zato, ker niso naredili testiranj za hudo bolezen, za katero so te opice umrle?

Daj, lepo prosim, vprašaj se, koliko je trenutno opic na svetu in koliko je ljudi. čez 6 MILIJARD nas je – ja, preveč nas je. Zaradi ustroja družbe ni več naravne selekcije – v moderni dobi vsak debilček, oprostite izrazu, ki sicer ni sposoben, da se preskrbi v življenju, preživi. Da o tem, koliko živalskih vrst je izumrlo zaradi objestnosti človeka niti ne bi govorila. Človek se ji prisvojil zemljo za svojo in slej kot prej ga bo to teplo.

sarchy28
    Član

@willow wrote:

@sarchy28 wrote:
    narobe si me razumela.
    a naj na sebi testiramo?

:no:
    Torej, ker si je človek sam nabasal neki virus (npr. HIV) in zdaj mrzlično skuša najti zdravilo zanj, gre po opice in proti njihovi volji na njih izvaja poskuse? In, ja – testiramo naj na sebi. Naj one trpijo, ker smo ljudje bolni?
    Bom drugače vprašala:
    @sarchy28 wrote:

ampak a pote se ti zdi bolje ,da par opic ostane živih na milijone ljudi pa umre ,zato ker na teh opicah niso naredili testiranja za hudo bolezen za katero so te ljudje umrli.

Se tebi zdi bolje, da par ljudi ostane živih, na milijone opic pa umre, samo zato, ker niso naredili testiranj za hudo bolezen, za katero so te opice umrle?

Daj, lepo prosim, vprašaj se, koliko je trenutno opic na svetu in koliko je ljudi. čez 6 MILIJARD nas je – ja, preveč nas je. Zaradi ustroja družbe ni več naravne selekcije – v moderni dobi vsak debilček, oprostite izrazu, ki sicer ni sposoben, da se preskrbi v življenju, preživi. Da o tem, koliko živalskih vrst je izumrlo zaradi objestnosti človeka niti ne bi govorila. Človek se ji prisvojil zemljo za svojo in slej kot prej ga bo to teplo.

ma dej,sploh se ne bom kregala s tabo in svoje sm že povedala.
    in mogoče za primer nism dala primerne živali,ampak ja!zdi se mi bolš ,da umre par opic kot pa par ljudi ,ker je človek veliko bolj čustven in se bolj zaveda kot pa žival.
    ja kaj,a pol ne pa usi pocrkamo zato ker bomo prijazni pa ne bomo testiral na živalih?!
    no,me zanima kako bi razmišljala ,če bi imela ti kakšno hudo bolezen pa bi se te dalo rešit samo ,če bi naredil en testiranje na živalih.a boš rekla ,da bi rajš umrla ,zato ker se ti živali smilijo?
    sicer pa te še enkrat uprašam ,a tesiranje na ljudeh pa ni mučenje?!
    in ko rečeš ,da nas je preveč ,ja kaj nej pa nardimo?se ubijemo?in potem še rečeš ,da testirajo na opicah brez njihovega privoljenja ,a naj jih greamo vprašat?

Profile photo of KuKi
    KuKi
    Udeleženec

jem meso in se mu ne mislim odpovedat :naughty: izogibam se samo mleku.

darksome
    Član

Tole je kar težka tema.. Meni se ne zdi prav, da s pomočjo živali testiramo in pika :veryangry: . Postavi se v vlogo živali, kako bi se ti počutila? Pa si omisli, da bi vzeli za testiranje otroke (tudi oni ti ne bodo povedali svojega mnenja tako kot živali ne, enako pa tako otroci kot živali čutijo)

Si lahko z mirno vestjo ogledaš celoten video?
    [youtube:3vwgdm70]http://www.youtube.com/watch?v=A2Q_je2apa8[/youtube:3vwgdm70]

darksome
    Član

2,45 s
    [youtube:3puf0ffr]http://www.youtube.com/watch?v=7ynnTxezVas[/youtube:3puf0ffr]

ma sploh si raje ne ogledam celega videa :sick2: :cry1:

In to je nam ljudem normalno??? Takšnega razmišljanja res ne razumem :no:

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico