Uporaba in nega leč

Ars Cosmetica Forum OSTALO ZDRAVJE IN PREHRANSKA DOPOLNILA Uporaba in nega leč

Ta tema vsebuje 63 odgovorov, ima 22 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of elchy elchy 5 let nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Gejba
    Gejba
    Upravitelj

Nadaljevanje pogovora o lečah iz teme Geo circle lenses (kontaktne leče)

@Saša wrote:

Joj, meni pa tole vse preveč umetno izgleda … Pa tudi sicer – meni so leče le sredstvo za korekcijo vida in res ne vidim razloga, zakaj bi nekdo dodatno obremenjeval oči, ki so ipak naše edine in tako hitro preobremenjena.

@kvacka wrote:

Se strinjam s Sašo, da takšne leče še dodatno obremenjujejo oči, vendar vseeno ne morem trditi, da mi niso lepe na pogled.
    Četudi so “nenaravne”, so mi nekaj posebnega – takih oči pač nima vsak. :)

@mojcaaa wrote:

@Saša wrote:
    Joj, meni pa tole vse preveč umetno izgleda … Pa tudi sicer – meni so leče le sredstvo za korekcijo vida in res ne vidim razloga, zakaj bi nekdo dodatno obremenjeval oči, ki so ipak naše edine in tako hitro preobremenjena.

Se podpišem :yes: Tud jaz uporabljam leče le za korekcijo vida… In že razmišljam o operaciji, saj bi se rada znebila “tujka” v očesu, ker mi oči preveč obremenjuje :yes:

@Saša wrote:

@kvacka wrote:
    Četudi so “nenaravne”, so mi nekaj posebnega – takih oči pač nima vsak. :)

Takih oči nima nihče, v bistvu :lol1: In oči so res zrcalo duše …
    Še najbolj pomembno pa mi je to, da so oči organ, ki ga ne moremo kar tako pozdraviti, ko ga enkrat poškodujemo.

Tisti ljudje, ki imamo kakšrne koli težave z očmi, najbrž nekako drugače gledamo na to, ker se morda bolj zavedamo tega naravnega zaklada. In če bi si enkrat vsak uporabnik “leč za kar tako” pogledal, kakšne sledove leče puščajo na roženici ob nepravilni rabi (in, ja, žal sem prepričana, da večina ljudi leč ne zna pravilno handlati) in kaj take razjede pomenijo za naš vid, bi najbrž dvakrat premislil, preden si bi jih namestil.

Jaz sem res dokaj redna uporabnica leč, ampak tolk “prestrašena in previdna”, kot jih je malo.

@kvacka wrote:

@Saša wrote:
    Takih oči nima nihče, v bistvu :lol1:

Hihi, sej vem, ampak imajo jih tisti, ki nosijo takšne obarvane leče, to sem mislila. :silly:

Sicer pa sama sploh nisem za leče. Imam tudi težave z vidom, ampak jih ne bi mogla nositi. Me je preveč groza tujka v očesu.

Ampak izgledajo mi pa vseeno lepo te posebne očke. :)

@tigica wrote:

Joj kako komplicirate babe! :)
    Vem kako je imeti celo ‘stalo’ z ocmi.. Se mi je zgodilo, pa tudi slo mimo. Nikakor niso imele veze lecke ali kaj podobnega.

Sem pa stalna uporabnica korekcijskih leck, tudi te so z dioptrijo. So pa precej manj ocitne kakor na slikici s flashem. :)

@Saša wrote:

@tigica wrote:
    Joj kako komplicirate babe! :)
    Vem kako je imeti celo ‘stalo’ z ocmi.. Se mi je zgodilo, pa tudi slo mimo. Nikakor niso imele veze lecke ali kaj podobnega.

Ko se ti bodo zaradi leč pojavile razjede na roženici, te bom še enkrat vprašala, kdo komplicira. Ali pa ko boš imela 60% vid na eno oko in ti bo pomembmo, da si vida ne kvariš dodatno, tudi. In tako naprej. Največ vnetij roženice ipd. si zakuhajo ljudje s prepovršno uporabo leč.

Sicer pa – vsak po svoje, samo poudarjam, da oči niso enako kot lasje ali veke ali kaj drugega. Lase pobarvaš, pa prerastejo, veke namalaš in opereš. Kvarjenje oči zaradi lepote je pa meni povsem odveč ;)

In dokler bom lahko tumbala, kako pomembna je higiena pri uporabi leč, bom. Ker se jih veliko tega ne zaveda. Pa higiena tu ne leti toliko na čistočo rok kot na ustrezno čiščenje leče po uporabi, na uporabo kvalitetne tekočine (in ne najcenejše, ki jo dobite v lekarni), na uporabo fiziološke raztopine za spiranje posodic (in ne navadne vode iz pipe), itd.

@tigica wrote:

No no, nikar se ne jezi ;).

Sama ze vem za vse te reci, ker mi ni vseeno za moje oci. Konec koncev so bolj pomembne kakor to, da sem si vsec z leckami. Mogoce bo pa kateri ta tvoja informacija uporabna.

@majams wrote:

@Saša wrote:

In dokler bom lahko tumbala, kako pomembna je higiena pri uporabi leč, bom. Ker se jih veliko tega ne zaveda. Pa higiena tu ne leti toliko na čistočo rok kot na ustrezno čiščenje leče po uporabi, na uporabo kvalitetne tekočine (in ne najcenejše, ki jo dobite v lekarni), na uporabo fiziološke raztopine za spiranje posodic (in ne navadne vode iz pipe), itd.

Bi te prosila, če lahko malo bolj natančno opišeš kako ti skrbiš za leče. Posodice spiraš s fiziološko? Jaz jih spiram z isto raztopino kot leče. Sama jih uporabljam zaradi dioptrije, pa me zanima kakšna je tvoja higienska praksa pri uporabi.

Edit: da ne bom preveč offtopic, meni take leče niso všeč, ker ima vsak tako unikatne oči, da jih je škoda spreminjat.

Profile photo of anchyb
    anchyb
    Član

tudi sama nosim kontaktne leče in si ne predstavljam da bi še vedno nosila očala.

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

O, jaz pa očala prav rada nosim, samo priložnosti je bolj malo … dejansko jih bistveno več nosim pozimi, ker med tednom – tudi če je lepo vreme – sonca skorajda ne vidim … sonce je poleti namreč en od tistih dejavnikov, zakaj se raje odločim za leče – ker potem lažje nosim sončna očala :lol1: Če sem utrujena, neprespana, imam pa vedno očala, tudi če grem potem npr. nekam ven, si dam pač kasneje in samo za tisti priložnost leče notri.

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Uf… jaz pa ocala nosim vecinoma … ampak poleti mi bolj sedejo lecke..
    Sploh ce je kaksna voda/sport/dez v giru je potem kriticno z ocali…

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Jaz nosim oboje, sicer leče raje, ker nimam tiste teže na obrazu zaradi očal. :P

Leče pa spiram z tekočino za leče, do sedaj nisem imela problemov z njimi, pa jih nosim že več let.

V prihodnosti (če bom kandidat in če bo denar) bi šla pa na lasersko operacijo, ker brez očal ali leč praktično ne vidim nič kar je oddaljeno pol metra ali več :roll:

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Jaz si tudi ful zelim iti na lasersko operacijo…
    Samo nimam se stalne dioptrije… ./
    No pa tudi poceni lih ni.

Profile photo of grotesque
    grotesque
    Član

jaz sem se bolj resno zanimala za lasersko operacijo. pa trenutno še tak nisem primerni kandidat, verjetno tud nikol ne bom.. je pa tako, da nekateri so po operaciji zelo zadovoljni, spet drugi pa imajo veliko težav z očmi, sploh suhe oči.

drugače pa vsem, ki nosite lečke svetujem previdno, ne pretiravat z njimi, četudi nimate težav še to ne pomeni, da jih ne boste nikoli imeli, veliko je primerov, ko so po več let nosili leče brez težav – prekomerno in jih sedaj več ne morejo nositi..

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Moj bivši je šel na lasersko zaradi res visoke dioptrije … zdaj bo kakih deset let tega. Bil je pri Irmanu v Žalcu, načeloma je operacija uspela, vendar to ni to, kar je pričakoval. Očal se ni povsem znebil, takrat jih je kmalu moral spt začeti nositi za kako vožnjo, kino in podobno, poleg tega pa je svetlobo videl veliko bolj difuzno kot prej – npr. v mraku, ponoči in podobno. Takrat so mu zadevo celo “popravljali”, vendar je padel v tistih nekaj odstotkov ljudi, pri katerih rezultati niso 100-odstotni. Poleg njega poznam še eno bejbo, pri kateri so bili rezultati čez nekaj let enaki, a pri drugem zdravniku. Jaz osebno se za tako operacijo ne bi odločila, pa sem tudi slepa kot kura brez očal …

Jaz imam pri lečah dejansko obdobja, ko nosim pretežno leče in ko nosim pretežno očala (ločim zimo in poletje; včasih pa tudi po nekaj let ne pogledam leč). Imam res visoko dioptrijo (-4,75, -2,75) in astigmatizem, pa nimam težkih očal, tako da tisti, ki vas očala “težijo” premisliti o izbiri drugih okvirjev in materialov. Je pa zoprno, ker sem zaradi velike razlike v dioptriji na enem in na drugem očesu res slepa kot kura in ne morem funkcionirati brez očal / leč tudi 5 minut …

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Uf…. -4.75 pa res ni tako grozno.. :) Poznam enega, ki je pred operacijo imel -11.. :/

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Ni tako grozno, če nimaš zraven še atigmatizma … pa grozna je v bistvu razlika (in dejstvo, da imam na eno oko res slab vid) … če sem brez očal/leč, potem sem prisiljena mižati na eno oko, če hočem sploh kaj videti, ker je sicer slika totalno neusklajena. Ni pa tako malo, ker nikoli ne veš, kdaj se ti dioptrija spet poveča, poleg tega pa – kot najbrž veste – večja kot je dioptrija, več je možnosti za carski rez namesto naravnega poroda. OK, jaz sem še reeees daleč od tega, ampak nikoli ne veš. Dioptrija se mi je ustalila šele pred tremi leti, zato me je ves čas strah, da se mi spet dvigne …

Kar pa se poroda tiče, pa v Sloveniji sicer visoka dioptrija ni nujen pogoj za carski rez, zraven pač upoštevajo več dejavnikov – splošno stanje očesa, ali so kake težave z mrežnico, očesnim rpitiskom, odvisno je tudi, kako dolg je porod, koliko je pritiskanja (zaradi drugačne oblike očesa pri kratkovidnosti in zaradi pritiskanja se pri porodu poveč možnost spremembe očesnega pritiska, kar lahko vpliva na odstop mrežnice, ipd.) …

Je pa moj bivši tudi imel okoli -9, ko je šel na operacijo, pa je brez očal bolje funkcioniral kot jaz :lol1:

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Jaz imam tudi astigmatizem na enem ocesu, pa -3,75 na obeh ocesih…. :)
    Pa se vedno neustaljeno dioptrijo. Eh.

A tole o carskem rezu pa nisem vedela… auch!

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

Jaz leče nosim dobrih 30 let, ampak zadnja leta bolj malo. Največ takole poleti, da si lahko nataknem sončna očala. Nekako mi ne pašejo več tako dobro, težje jih prenašam. Pa še zaradi starostne daljnovidnosti moram za bližino “čez leče” nositi očala za branje. Je pa moja dioptrija kar konkretna: -5,75 in -5,50. K sreči pa nimam astigmatizma.
    Res je pomembno, da si najdeš najbolj ustrezne leče za svoje težave in dosledno skrbiš za higieno. V naši familji smo vsi štirje “čoravci” :lol1: in vsi tudi uporabniki leč, tako da nam je postopek samoumeven.

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Pri nas sem pa samo jaz napol slepa, mama ima sicer malo dioptrije, drugi pa ne. Po eni strani imam pa še ok, moj stari oče je imel na obeh očesih mislim da -9 :ermm: Zaenkrat se mi dioptrija še ni ustavila, pa imam očala kakšnih 10 let. Bom videla septembra, ko grem spet na pregled…
    Načeloma leče nosim čez dan (na faxu, ker so mi očala v napoto), zvečer če sem doma pa očala. Če sem pa cel dan doma pa ponavadi kar očala, razen sedaj poleti, ker so mi spet v napoto, res kompliciram :roll:

Glede te operacije pa res ne vem, sem tudi slišala že precej negativnih izkušenj, sploh da baje težko ponoči avto voziš (veliko ljudem se blešči). :think:

Profile photo of Mojcaaa
    Mojcaaa
    Član

Tud jaz nosim očala in leče… Zunaj imam skoraj vedno leče, sploh poleti, ko nosim še sončna očala. Doma in na šihtu (v pisarni) pa skoraj vedno nosim očala.
    Ravno zdaj pa imam unete oči in mi niti na kraj pameti ne pride, da bi dala v oko leče. :no:
    Katero firmo leč pa nosite?
    Jaz sem imela prej Carl Zeiss in sem jih pred tednom dni zamenjala za Johnson & Johnson…

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Ze nekaj let Johnson&Johnson.
    Sem probala Carl Zeiss lecke in prvic, ko sem si jih dala v oko mi je naredilo slabo…
    Drugic isto, tretjic je bilo OK…

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico