Stevia – naravno sladilo

Ars Cosmetica Forum OSTALO ZDRAVJE IN PREHRANSKA DOPOLNILA Stevia – naravno sladilo

Ta tema vsebuje 18 odgovorov, ima 9 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Morena Morena 3 let, 3 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of darksome
    darksome
    Član

Vidim, da še ni bila omenjena stevia.. Sladilo naj bi se pridobivalo iz Stevia rebaudiana. Kolikor sem zdaj sledila, je na tržišču ogromo fake Stevie, v smislu da ji je dodanih veliko umetnih sladil in potem to ni to…, tako da je treba kar pazit kaj kupiš.

Stevio promovirajo kot 300x slajšo od sladkorja itd.. Moje mnenje o tem je to, da se mi ne zdi ravno tolikokrat slajša. Dejansko ima zelo “umeten” okus in ko z njo nekaj sladkaš, se ti nikoli ne bo zdelo enako sladko na tak prijeten cukrast način kot ga da trsni sladkor, hkrati pa če pretiravaš sladkoba zelo zelo hitro postane grenka in je stvar neužitna :sick: .

Tako, da na okus se je treba res navaditi – je pa boljše kot, da živilu nebi nič dodal..

Jaz sem svojo kupila v spletni trgovini Naravno sladilo, potem ko sem prebrala milijon stvari, kakšen mora biti izdelek, ki ga je smiselno kupiti.

Moje izkušnje so pa zdaj glede jemanja takšne. Sem poskusila z njo pred kakšne pol leta, pa me ja okus tako grozno odvračal, da je čez čas obležala reč v omari. Potem pa sem si zdaj zadala cilj, da moram par kilogramčkov shujšat. Rezultat?
    – nekako nimam več tistih napadov na hrano – ki jih imam drugače veliko, sem namreč impulziven jedec, ki napadem hrano (sploh sladke stvari), ko sem živčna ali pa ko mi je dolgčas – torej skoraj vedno :lol1:
    – manj želje po sladkem imam – aleluja. Pred tem, da sem uživala stevio sem se skoraj vsako jutro zbudila z VOLČJO lakoto + da moram pojesti nekaj sladkega. In to konstantno. Najhuje je ko se mi bliža menstruacija..
    – in pa najboljše pri temu: izgubila sem že 1,2kg v treh dneh. Pa nisem pri tem niti enkrat občutila lakote. Mogoče je to stres, ali pa kombinacija stevie in stresa?

Spremembe, ki sem jih opravila:
    – jem v majhnih krožnikih, posodicah
    – z majhno žličko
    – jem počasi, kolikor lahko nisem ravno “počasnojedec” :lol1:
    – na dan uporabim s prehranjevanjem 2-3 tabletke stevie
    – in pa beležim kaj jem in se vsak dan tehtam
    – že nekaj časa pijem v glavnini samo vodo in tudi soku iz sirupa in vode se izognem, če se le da. Vnaprej pripravljenih pijač – Frucov, Ore, gostih sokov, Cockte itd. se pa tako že v osnovi izogibam (jih sploh ne kupujem)

Začuda ta sistem pri meni deluje, da se stalno nadzorujem, saj drugače nimam več pravega občutka, da sem vase že zbasala cel hladilnik :silly: :blush1: . Da se teh točk držim nisem nič lačna, le malo bolj organizirana :)

Kaj pravite? Jaz sem čisto happy, da izgubljam kg, pa tudi na splošno sem vesela, da se ne bašem s cukrom, ki je tako nevaren.

Pa še en PRIMER, ko je stevie v samem izdelku samo 2%! Če se prav spomnim, to sladilo drugače pretežno vsebuje še maltodextrin in druge podobne nepotrebne sestavine :veryangry: Bi opozorila, da se to sladilo dobi skoraj povsod in da ga ne kupit!

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

Sama sem pred prazniki dobila za darilo neko bonboniero, v kateri so bili čokoladni bonboni s stevio. To je bilo takooo zanič :vomit: .
    Sem pa naročila yacon v prahu, ki mu pripisujejo prebiotično delovanje. Me zanima, kakšen bo okus tega.

darksome
    Član

Stevia ima res ful specifičen okus :ermm: jaz bi pa poskusila vseeno kakšno čokoladico s stevio, ampak enostavno ne najdem na tržišču česa, kar nebi imelo poleg še vsaj eno sladilo (inulin, ali pa še kaj hujšega).. Inulin naj bi bil tudi naravno sladilo če se ne motim, ampak ima še vedno samo tretjino manj kalorijske vrednosti kot trsni sladkor. Medtem ko naj bi bila stevia brez kalorij oz. pod 1kcal je ziher, natančne cifre se ne spomim zdaj.. Za link se opravičujem. Sem imela v spominu, da se samo kozmetičnih slovenskih trgovin ne objavlja. No potem pa samo v besedi, naročila sem Sun Stevio (SLO proizvajalec).

Profile photo of mademoiselleT
    mademoiselleT
    Udeleženec

Haha, seveda imamo tudi mi doma stevio in to tisto, ki ni prava oziroma ima primešane druge stvari. :lol1: V bistu sem jo samo enkrat uporabila, ko sem želela narediti bolj zravo pito, ampak je imelo tako grozen priokus. :sick: Tako, da je do danes “čakala” v omarici na ponovno uporabo, ampak zdaj jo bom pa kar vrgla.
    Sem ugotovila, da mi muscovado še nekako najbolj odgovarja. Ker sladkorja drugje kot v piškotih in pecivu pravzaprav ne uporabljam. Kave ali čaja si namreč nikoli ne sladkam.
    Me pa zanima, darksome, kje jo ti uporabljaš? Za sladkanje čaja/kave, na splošno pri kuhanju… Ker sem razmišljala, pa nekako ne vidim razlike, če uporabljaš stevio ali pa kak drug sladkor – vsaj js, ki sladkorja kot takšnega ne uporabljam (največ ga zaužijem s sladoledom :lol1: ). Ker npr. bolj počasno prehranjevanje najbrž ni ravno posledica stevie… :think: Če te prav razumem, si ti spremenila način prehranjevanja. Da ne bo prišlo do nesporazuma, ne mislim nič slabega s svojim komentarjem, ampak me to zares zanima. :yes: Sicer pa super, če ti stevia pomaga pri izgubi kg. :thumbsup: :lashing:

darksome
    Član

Jaz sem zelo velik sladkosned. In pri meni je problem, da imam zelo rada sladko pri vseh stvareh, ki se le dajo sladkati :lol1: .. Včasih še vode nisem mogla popiti brez, da bi si zmešala sirup. Mi je šlo prav na bruhanje. Stvar navade pač…
    Dejstvo pa je, da mi sladkor povzoča prave napade lakote in pa to, da se mi sladkega ves čas lušta.
    Sem pa že poskusila hujšat na tak način, da bi samo bolj zdravo jedla, ampak se mi čisto preveč lušta potem sladkega. In konstantno meljem čokolado/piškote, karkoli. Če tega ni doma, pa si grem nekaj skuhat, samo da pojem sladko :verymad: In to konstantno. Hotela sem pravzaprav sporočit, da s stevio to lažje prenašam, ker mi res poteši tisto željo po sladkem in nimam mrzličnih napadov po iskanju sladkih stvari. Mi pa sigurno tudi spremenjen sistem pomaga pri vsem tem.. :)
    Stevio pa uporabljam v čaju, pa poleg kakšnega mlečnega riža, kakava in podobnih stvari. Sicer mlečni izdelki res niso vzor zdrave hrane ampak mi je res težko prešaltat na neko ful zdravo prehrano. Najbolj iz finančnega in časovnega vidika.

Profile photo of mademoiselleT
    mademoiselleT
    Udeleženec

Aha, to je pa potem druga zgodba, imaš zelo rada sladko. :yes: Js že toliko časa ne sladkam pijač/pijem vodo brez dodatkov (z izjemo limone), da sem čisto pozabila, da bi sploh uporabila slakdor še kje drugje kot v čaju ali kavi. :mistake: :lol1: Hvala za pojasnilo. :flower1:
    Ne vem, a je dovoljeno linkanje blogov? Če slučajno ni, me prosim opozorite. :flower1: V glavnem, želela sem povedati, da sem pred kratkim odkrila blog simpatične punce iz Londona, ki ima nekaj nasvetov o hujšanju oziroma bolj zdravem načinu življenja – The Anti Diet. Se kar strinjam z napisanim, najbolj me je pa presenetilo tisti del o diet coke. Vedela sem, da je aspartam škodljiv, ampak se nikoli nisem poglabljala… Njen bananin “sladoled” je res dober – pa sicer ne jem banan. :sunglass: Morda še kateri izmed vas pride prav kakšen njen “nasvet”. :luck:

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Meni sicer stevia sama po sebi ni zanič, imam tudi grmiček (ki pa očitno zime ne bo preživel, čeprav je notri) in čeprav sem strašni sladkosned, res strašni, sladkorja pravzaprav ne maram. In ga imam doma toliko časa, da mu uradno poteče datum uporabe in še potem nekaj let :lol1:

Zato tudi same stevie nimam kje uporabiti … Imam pa doma stevio od Krugerja v tabletkah in koliko sem jo poskusila, mi je okus OK.

Bi pa dodala samo eno stvar pri želji po sladkem … odkar se prehranjujem paleo (kar očitno na moje glavobole in migrene deluje aaaaaaahhhhhhhhhhh totalni zen :D: ), nimam praktično nobenih potreb po sladkem, ne morem verjeti. Ja, včerajšnji PMS skupaj z utrujenostjo in totalnim musklfibrom je v meni zbudil željo po nečem sladkem, ampak sem jo ubila s kakijem :lol1:

darksome
    Član

mademoiselleT – ja res sem ful sladkosnedna :lol1: , čisto preveč. Nevem zakaj to. Že od majhnega se mi zdi. Ampak me res moti, sploh ker sem že prebrala toliko slabih stvari glede sladkorja. Pa hvala za link do bloga, ga že prebiram :)

Saša – kako pa si lahko sladkosneda pa ne maraš sladkorja? Nevem če razumem, kaj si hotela povedati :silly: Za to dieto pa prvič slišim, tako da grem zdaj brskat kaj je to :))

Aja, ravno sem si skuhala čaj in ga sladkala s stevio. Okus je super, sploh ker je čaj vanilija jagoda in vanilija močno dominira nad vsemi okusi, tudi nad stevio.

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Ful sem sladkosneda v smislu, da obožujem čokolado (a samo temno), rada imam tortice, piškote, ipd., nimam pa želje po sladkem čaju, sladki kavi, npr. nisem si sladkala ovsenih kosmičev (ki sem si jih itak pripravljala z vodo), ker mi je dodan sadež dovolj posladkal zadevo, tako da – če tortic ipd ne pečem ravno sama, potem sladkorja ali stevie sploh ne rabim. Rada imam suho sadje, ki je sladko, rada imam kaki, ki je sladek.

V tem smislu sladkosneda. Blazno :lol1:

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Ubistvu ima stevia samo sladek okus, tako da jo moraš jesti z nečim, kar vsebuje hidrate. V tem je razlika med stevijo in sladkorjem. Se ne spomnim kje sem to slišala, mislim da na neki delavnici/predavanju o hrani, kjer je bilo potem pač omenjeno, da je najbolje brez raznih sladil in nadomestkov piti ali jesti.
    Sama sem razmišljala kam bi jo sploh uvedla če že (prodajajo v vrtnarijah ponavadi sadike), pa ugotavljam da razen v piškotih in nekaterih sladicah sladkorja ne uporabljam. Še čaj pijem brez sladkorja, občasno sladkam z malo medu.

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Sem izbrskala zapiske.
    Stevia naj bi bila super za odvajati od sladkorja, moraš pa biti previden, ker pač samo daje sladek okus in lahko moti slinavko (kot sem že zgoraj napisala).

Profile photo of windsong
    windsong
    Član

Meni je stevia super za v čaje – sem se je že tako navadila, da mi črni čaj brez stevie sploh ni več dober :)) Da bi jo dodajala pa kamorkoli drugam, pa ni šans, ima preveč specifičen okus. Kavo si raje sladkam z žličko sladkorja. Sploh pa si ne predstavljam stevie in ostalih sladil v pecivu, čokoladi…

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

@kristina wrote:

Sama sem pred prazniki dobila za darilo neko bonboniero, v kateri so bili čokoladni bonboni s stevio. To je bilo takooo zanič :vomit: .
    Sem pa naročila yacon v prahu, ki mu pripisujejo prebiotično delovanje. Me zanima, kakšen bo okus tega.

Da poročam o yaconu: zame isto sra*** kot stevia – kar se okusa tiče. Sem ga dala naprej. Tako da ostajam pri trsnem sladkorju, kjer ga pač uporabljam; zelo malo v kavi, v čaju sploh ne. Peciva pa pač sladkam. Ne pečem pa tako pogosto. Še vedno jem čokoladarije – sem zasvojenka :blush1: .
    Včasih uporabim za sladkanje tudi med ali agavin sirup.
    Na ta nadomestila se pa pač ne morem navaditi, ravno tako ne prenesem okusa natrena (ki je bil včasih silno popularen).

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

Jaz sem se odpovedala sladkanju čaja in kave, sladkarij (čokolade) se pa nikakor ne morem. Če bi še to, bi bilo super. Peciv pa tako ali tako ne pečem, če pa že slučajno kaj, potem uporabim trsni sladkor.

Profile photo of windsong
    windsong
    Član

Goga, poskusi s temnejšo, ali vsaj bolj kakovostno čokolado. Meni je boljša, in tudi nikoli me ne prime, da bi pojedla celo tablico (no, skoraj nikoli :devil: ). Pač košček po kosilu, včasih tudi po večerji… Milke in ostala “pocasta” peciva mi pa večinoma niso niti dobra po okusu, pa jih vseeno pojem na kile, če so na dosegu roke :veryangry:

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico