Rodovniški psi in mešančki

Ars Cosmetica Forum OSTALO KOTIČEK ZA ŽIVALI IN RASTLINE Rodovniški psi in mešančki

Ta tema vsebuje 13 odgovorov, ima 6 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Morena Morena 7 let, 7 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of darksome
    darksome
    Član

@nati wrote:

Luštkan Riki!
    Js osebno imam pa še raje mešančke…moj prvi kuža je bil mešanček, ta, ki ga zdaj dobim tudi. in vedno sem govorila, da hočem mešančka….zakaj, ne vem. Mogoče zato, ker ima toliko ljudi raje čistokrvne pse, mešančki so pa vedno neki odpadniki. Ampak se mi zdi, da imajo prav zaradi tega toliko močnejšo osebnost

Riki pa na zadnjih dveh fotkah izgleda kot v tistih reklamah oz. fotosešnu, kjer imajo modeli naštimane tiste ventilatorje, da jim piha v glavo :lol1:

Hehe res izgleda takole ja :lol1:
    No jaz proti mešančkom sicer nimam kaj, oz. tu se je bolj šlo za to v kakšnem stanju imajo nekateri ljudje živali :no: emanuela, nekje sem slišala da so nekateri mešančki celo bolj zdravi, ker združujejo lastnosti dveh ali več pasem..recimo, veliko čistokrvnih pasem ima v starosti probleme s kolki itd. :think:

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

nazalost je tole o bolj zdravih mesanckih mit :silly: je pa res da je veliko vec lastnikov mesanckov, ki svojega psa ne peljejo k veterinarju ko zboli oz. kronicnih bolezni (kot so tezave s kolki itd.) niti ne diagnosticirajo :wink1: pa da ne bo pomote, ne pravim da so lastniki mesanckov slabsi lastniki, sploh ne, vendar je veliko vec slabih lastnikov mesanckov, nazalost zato, ker je dosti ljudi se neizobrazenih na tem podrocju, prav tako pa pri nekaterih velja tudi pravilo ces saj je bil zastonj :verymad:

Zame je pes pes in ne delam razlik med mesancki in rodovniskimi, vazno da ima lastnik v glavi poslihtano tako kot je treba in ima potem tudi pes :thumbsup:

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

Res je – mešančki so ponavadi bolj zdravi. Dedne bolezni se prenašajo pri čistokrvnih psih. Tudi jaz sem tako slišala…

kar se pa agresije npr. tiče pa mislim, da je tistih nekaj pasem, ki imajo dejansko v krvi agresijo, pri veliki večini pasem in mešančkih je pa vse odvisno od vzgoje

pa to…’neodgovorno razmnoževanje psov’ je strašno relativen pojem. Če tu misliš na kastracijo in sterilizacijo – če bi vsi lastniki dali svoje ljubljenčke pod nož, lahko čez par let kar vsi psi in mačke izumrejo. Če je pa misliš na razmnoževanje med pasmami je pa torej tudi človeški par kjer je en partner bel in drugi črn, razmnoževanje neodgovorno. Ma ne vem no…

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

amisa, precej smo OT, dej razdeli temo, prosim :thumbsup:

Profile photo of emanuela
    emanuela
    Član

Ne, dedne bolezni se ne prenašajo, vsak pes ki ni primeren za vzrejo pa se takoj izloči iz vzreje.Pri mešančkih pa je tako, da lahko podedujejo in slabe in dobre lastnosti.Kastracija in sterilizacija pa je zelo pomembna pri mešancih, ker se pač potem ti psi ne ramnožujejo.In brez skrbi, psi zaradi tega še zdaleč ne bodo izumrli,bi se pa izboljšala kvaliteta teh psov in pasem na splošno, ker bi bilo vse bolj kontrolirano.Pa da ne pozabim-pes brez rodovnika uradno ni čistokrven, pa čeprav zgleda identično čistokrvnim.Agresije pa ne podeduje nobena pasma, če je vse kontrolirano,torej preko kinološke zveze.Pse kot so npr. pitbulli in podobno pa pač dobijo včasih v roke ljudje, ki jih ne znajo vzgojiti.Ker lahko tudi iz čivave ustvariš killing mashine(pač zaradi majhnosti je to nemogoče).Hotela sem poudariti, da je vse odvisno od vzgoje.To še-psi,ki imajo probleme s kolki ne dobijo vzrejnega dovoljenja in se bolezen ne prenaša naprej.

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

emanuela, očitno sva se narobe razumele – js sem tebe razumela, da se kao agresija ipd. prenaša naprej, pa sem tut napisala, da to ni res, da je odvisno od vzgoje – so pa nekatere pasme bolj nagnjene k temu kot druge – npr dobermani, pitbulli ipd., medtem ko čivava ni. Sva istega mnenja, sam razumele se nisva :yes:

kar se pa bolezni tiče – prav v knjigah z opisi pasem piše npr ‘brez posebnih bolezenskih nagenj’ ali ‘nagnjenost k boleznim kolkov’ ipd. Vsaj js sem to videla, ko sem čekirala knjige pri sestri, ko se je odločala za psa

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

Pomoje se to nekaterim pasmam ne da izogniti, recimo jazbečarjem, ki imajo že po naravi takšno konstrukcijo..

emanuela
    Član

Nagnjenost na stara leta je že ja, ampak pač bolezen ni dedna.

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Ta debata rodovniški:mešanci… Hja, ne vem. Jaz poznam veliko mešancev, ki so od obeh staršev pobrali ”ta dobre” gene in so odlični psi, po drugi strani pa rodovniške ki so imeli skoz težave z zdravjem. In obratno…
    Nekega pravila ni, je pa res da sama nebi dala celo premoženje za rodovniškega psa (nekateri so res dragi), tudi mešanci so meni bolj všeč, ker so pač nekaj posebnega.

emanuela
    Član

Res je odvisno na kaj naletiš.Mi smo imeli dva mešanca in sta bila oba res super, neproblematična glede zdravja itd, s tem ko je naše malo ščene zdaj ful podvrženo vnetjem ušes, ne sme svinjskega itd, tako da res čisto odvisno.Rodovniški so res dragi ja, ampak skoraj 100% veš kaj dobiš.Če pa ti ni do tega, pa je psov v zavetiščih preko glave :unsure:

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Ja, to pa res, tud pasemski med njimi…

Malo OT, samo sem se ravno spomnila… A obstaja kakšen seznam zavetišč? Me prav zanima če je na našem koncu sploh kakšen.

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

Morena iz kje pa si?

Profile photo of Tassa
    Tassa
    Član

Morena, tule je en takšen seznam zavetišč v Sloveniji. :read:

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Aha, hvala.
    Sem sedaj ugotovila, na spl. strani je pisalo:

Zavetišče Horjul, ki pokriva občini Šk.Loka in Kranj

vir

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico