Pranje oblačil in perila

Ars Cosmetica Forum OSTALO DOM, KUHANJE IN HOBIJI Pranje oblačil in perila

Ta tema vsebuje 106 odgovorov, ima 34 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of anncheek anncheek 3 let, 2 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Willow
    Willow
    Član

Kaj uporabljate za pranje oblačil/perila? Gel, prašek ali morda pralne oreščke (katere znamke) ?
    Uporabljate mehčalec, ali raje dodate par kapljic eteričnega olja?
    Na kaj ste pozorni pri kupovanju praškov/gelov (znamka, cena, količina, učinek, varovanje okolja)?
    Imate en univerzalni pralni detergent, ali še verzije za barvano, črno in belo perilo?
    Ali se še poslužujete pranja na roke, ali raje vse operete kar strojno?
    … in vse drugo, kar se tiče umetnosti pranja :lol2:

Skratka, perice, združimo se :lol1: :cheer:

Profile photo of Tassa
    Tassa
    Član

No, v naši družini sem jaz odgovorna za pranje perila :lol1:

Praške uporabljam zelo različne, obvezno gel za nižje temperature in prašek v zrnu za višje.
    Uporabljam mehčalec in imam kar nekaj najljubših (trenutno sta to Ornel bel in Lenor rumen). Obvezno imam odprtih več mehčalcev naenkrat in se potem po občutku odločim kateri bolj paše za določeno vrsto perila in katerega se mi “zalušta” tedaj.

Profile photo of ally
    ally
    Član

Praške imam najraje tekoče (naboljši mi je Dash iz Muellerje, tudi Frosch mi je ok, zadovoljna sem bila tudi z Luno), uporabljam tudi mehčalec (Lenor Summer, ORnel čokolada, Luna), občasno posežem še po kakem Vanishu.Za vse, razen za občutljivo perilo, uporabljam isti prašek. Ne verjamem namreč, da prašek prepozna barvo perila :lol1:
    Na roke perem en komplet perila, nekaj žab/najlonk in to je vse. Ostalo vse v stroju.

Kar zadeva okolje pa pazim, da napolnim pralni stroj do konca, perem pa veeeeliko večino stvari na 40 stopinj in na kratek program. Uporabljava še sušilca, ampak posledično manj likam. Če se le da, vedno stroji ropotajo na tapoceni tok.

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

V naši družini tudi jaz skrbim za pranje :lol1:
    Brisače, kuhinjsko perilo in posteljnino še vedno perem na visokih temperarutah (60-75) ne glede na barvo.
    Pisano perem pri nizkih temperaturah (30-40).

Praška uporabljam dva: tekočega za temno perilo in v prahu za brisače, kuhinjske krpe, posteljnino. Mehčalca ne uporabljam.

Na roke ne perem. Sploh. Sem preveč lena.

Ker naša družina ni prav obširna, se včasih stroj obrača tudi na pol prazen. Žal.

Uporabljam sušilca, razen za kake malenkosti.

Profile photo of Kristina
    Kristina
    Udeleženec

V naši družini sem tudi jaz perica :lol1: . Uporabljam dve vrsti praška: za belo perilo (kuhinjske krpe, moževe gate (je še stare šole in nosi klasične bele), moževe robce (še enkrat star šola, ga ne prepričam v rabo papirnatih :mistake: )) in brisače ter posteljnino uporablajm Dash v prahu iz Muellerja, za vse ostalo pa tekoči Frosch. Za športne cunje (clima… nevemkajše) pa tekočega iz Muellerja za športna oblačila. Mehčalca skoraj ne uporablja (le za kake zavese), uporabljam pa za skoraj vse sušilca – vsaj za 20 minut dam perilo sušit, da je mehko in se hitreje posuši na stojalu. Ne spomnim se, kdaj sem kakšno cunjo oprala na roke, vse gre v stroj, tudi volna – na program za volno, npr. Modrce in žabe dam v vrečko za pranje in – naj se opere v stroju, jaz sem tudi prelena za kakšno ročno drgnjenje.
    Belo perilo še vedno perem na najvišji temperaturi (tule sem pa jaz stara šola :wink1: ), brisače in posteljnino na 60, ostalo pa na 30-40 in na kratke programe.

Profile photo of Willow
    Willow
    Član

Sem slišala že več pohval za Dash – moram sprobat :thumbsup:
    Meni je drugače zelo ljub tekoči Frosch, ker je okolju prijazen in napram raznim Arielom precej ugoden.
    Sicer imam pa še Woolite black za črna oblačila in Woolite color za barvasta. Belega perila, oblek in brisač pa praktično nimam – DMov prašek zato uporabljam pri visokih temperaturah samo za kuhinjske krpe in krpe za čiščenje.
    Mehčalec imam Ornel (animal testing free :flower2: ), ki pa ga uporabljam le pri oblačilih, posteljnino/brisače/perilo pa berem brez. Sušim v sušilcu, občutljive stvari pa na stojalu. Na roke ne perem, občutljive kose dam na občutljivi program pranja.
    Nepogrešljiv se mi zdi tudi lovilec barv; oblačila se ne razbarvajo in prenesejo barvo na druge, barve so lepše in kasneje obledijo.
    Trudim se, da perem čez vikend na cenejši tok :yes:

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Jaz sem pa prvem navdušenju nad krpicami za lovljenje barv ugotovila, da temna oblačila hitreje zbledijo, če uporabljam te krpice, zato sem jih nehala uporabljati …

Profile photo of timnala
    timnala
    Udeleženec

Ma jaz delam znanost pri pranju :lol1:

Uporabljam pa Sonett gel za pisano in Sonett v prasku za belo perilo. Imam en Macabio mehcalec, ampak ga uporabim samo, kadar ne dam v susilca, ker menda ce uporabljas mehcalec zamasi tista tipala za vlaznost perila v susilcu.

Moti me pa malo, ker perilo ne disi (ker so to eko praski) – ce sem pa kanila etericno olje v zadnjo izpiralno vodo, so bli pa fleki na perilu :veryangry:
    Ce pa dam disavo zraven pa vseeno nic ne disi, ko poberem iz susilca.. :help:

Poskusila sem ze tudi s kisom, ker imamo ful trdo vodo, ampak ga ocitno ne znam prav dozirat..ali prevec ali premalo :lol1:

Delam pa tudi tako, da napolnim do konca..vcasih fliknem zraven cotke, ki se niso cist za pranje al pa kaksno odejo, prevleko za blazine itd, sam da je stroj bolj poln :yes: in tudi vecinoma perem in susim na cenejsi tok.

Profile photo of timnala
    timnala
    Udeleženec

Aja, krpice za lovljenja barv tudi redno uporabljam pa nisem zasledila, da bi mi pobiralo barvo na oblacilih.. :blush1:

Profile photo of Ella
    Ella
    Član

Jaz perem pa belo perilo na 60°C s praškom v prahu, ponavadi je Ariel in pa Weiseriese, pisano pa s praškom v gelu, ponavadi je Frosch… Imela se tudi Dash, vendar če ga ne kupiš v Muellerju, zna prav smrdet :verymad: ! Mehčalec uporabljam Lenor rumeni ali pa Silan bel, sušim pa v sušilcu. Aja, na roke pa ne perem :lol1: , zato imajo pralni stroji program ročno pranje :wink1:

Profile photo of Willow
    Willow
    Član

Dash sem sprobala in sem navdušena :thumbsup: Zelo lepo diši, mi sploh ni treba še mehčalca dodajati.

Kje bi se dalo kupiti tiste košarice za strojno pranje modrčkov? Še tega se mi ne da več na roke prati :P

Profile photo of Ella
    Ella
    Član

@willow wrote:

Dash sem sprobala in sem navdušena :thumbsup: Zelo lepo diši, mi sploh ni treba še mehčalca dodajati.

Kje bi se dalo kupiti tiste košarice za strojno pranje modrčkov? Še tega se mi ne da več na roke prati :P

Jaz sem jih kupila pri Neckermannu, pa je bil to en d…, so se odpirale med pranjem, en kaveljček se je takoj zlomil, tako da sem jih vrnila…zdaj dam modrce kar v vrečko za pranje perila, pa je…

Profile photo of Willow
    Willow
    Član

Kje pa te vrečke kupiš? Nikjer jih še nisem zasledila.

Profile photo of manca1
    manca1
    Član

Willow, jaz sem moža poslala po vrečko kar v Intimissimi v Lj..se pa super obnese.

Profile photo of Gejba
    Gejba
    Upravitelj

H&M jih ima, občasno se jih dobi tudi v Hoferju.

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico