Pasme psov

Ta tema vsebuje 47 odgovorov, ima 12 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of ToyaAkita ToyaAkita 5 let, 6 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of anncheek
    anncheek
    Udeleženec

Ker nas velikokrat pri slikcah živali pogovor odnese daleč, sem se odločila odpreti eno temo, ki pa mislim da bo v veliko pomoč vsem, ki bodo iskali novega psička.
    Tukaj bi lahko komentirale pasme živali, značilnosti pasme, koliko od tega je podedoval vaš psiček… Tudi za mešančke velja, da nebodo zapostavljeni.

Upam da je tema primerna, drugače naj jo moderator zaklene in zbriše
    Naj kar začnem:

Cotton de tulear
    Cofi je star že skoraj 11 let, tako da je z mano že od otroštva. Je super karakterja. Sicer jaz sem želela takšnega ki bo spal zraven mene in ga bom lahko crklala, pa se ne pusti ravno, samo kadar njemu paše :wink1: . Tudi tujih ljudi se izogiba in ne mara da bi kakšen otrok živahno tekal okoli njega. Je pa pravi čuvaj, če karkoli v bloku ni tako kot bi moralo biti na to hitro opozori. Če kdo potrka na vrata pa kar znori, kot bi bil velik pes.
    Mačke sicer preganja ampak le dokler mačka beži pred njim, takoj ko se mu postavi po robu se je ustraši in užaljeno odkoraka stran.
    Z ostalimi psi se slabše razume, ker ko je bil še mlad so nam ga 5x napadli nemški ovčarji, ki so bili spučšeni. Slabe izkušnje pač.
    Oboga le ko je takšne volje, zna biti zelo priden ampak tudi trmast in trmari svojo do konca.
    Nismo ga imeli v pasji šoli, bil je star že 6 mesecev ko smo ga kupili. Mislim da z njim prvih6 mesecev niso ravno lepo ravnali, ker ko smo ga mi dobili je bil zelo zanemarjen, dlako je imel tako zvozlano da so se mu pod njo uspele narediti že rane. Občutek imamo da nam je zelo hvaležen ker smo ga vzeli k nam. Sedaj je pravi scrkljanec in tudi urejen je dosti bolje, ampak ne tako da bi z njim lahko hodili na raztave.

Drugače pa so lastnosi cottonov takšne:
    http://www.tele-59.si/novice/1289/predstavitev_pasme_psov_cotton_de_tulear.html
    En posnetek.

in opis iz ene strani:
    PES ZA SPROŠČANJE STRESA

Coton de Tulear je čudovit družabni pes, poznan tudi kot pes za sproščanje stresa. Znan po njegovih sposobnostih nasmeha, plesa in “govorjenja”; Coton je edinstven v ljubkovanju, razume, kdaj potrebujemo malo veselja ali pa samo toplo telesce za objem.

Ko ga pogledamo, nas spominjajo na igračko; ampak, to so psi, ki so odločni, spontani in neutrudljivi. Ne bojijo se ničesar, oziroma skoraj ničesar. Radi imajo vodo in uživajo v plavanju in kopanju. So zelo veseli, ko na prostem tečejo po travi in skačejo za metuljčki, pa tudi življenje v stanovanju imajo radi. Prilagodijo se skoraj vsaki situaciji.

Njihov sijajen bel kožuh je mehkejši in nežnejši od ostalih psov, ko se ga dotaknemo nam da občutek bombažnega klobčiča. Zahteva tedensko vzdrževanje. Ko Coton pride s sprehoda po dežju in je ves moker, boste ugotovili, da njegov kožuh nima vonja in najbolje zanj je, da se naravno posuši.

Nekoč kuža, ki se je zelo izkazal pri lovu na nizko divjad in skrben spremljevalec visoke družbe na Madagaskarju, Coton de Tulear sedaj lepša življenje ljudi po vsem svetu.

POREKLO COTONOV

Coton de Tulear je redka, stara pasma, ki izvira iz države Madagaskar. Zgodovina pasme je slabo zabeležena, po ustnem izročilu so bili Cotonovi predniki nekoč družabniki mornarjev trgovskih ladij. Nato naj bi ena teh ladij okrog leta 1500 nasedla blizu otoka Madagaskar in se potopila. Izročilo pripoveduje, da sta se z ladje rešila le dva psa, ki sta priplavala na obalo, ker ju je nosila gosta bela dolga dlaka. Ta pasji par je imel mnogo potomcev, ki so se začeli mešati z drugimi pasmami na otoku. Domačini so se zanje močno zanimali, ker so bili odlični lovci.Nastala pasma ni bila uspešna le pri lovu, ta prelepa, intelegentna pasma, ti beli majhni psi, ki jih sedaj poznamo kot Coton de Tulear, so kmalu postali ljubljenci visoke družbe in znani kot »Kraljevi pes Madagaskarja«.

Danes so Cotoni še vedno redka pasma, toda vedno bolj postajajo priljubljeni v Evropi in ZDA zaradi svoje ljubezni in prisrčnosti do ljudi.

Leta 1970 jim je bil priznan tudi uradni standard FCI.

ŽIVLJENJE S COTONOM

Cotoni so nežni, vdani, ubogljivi ter zelo lahko učljivi.

Coton je znan po »govorjenju« s člani svoje družine, izžareva veselje do življenja, vedno je dobre volje. Pozornost, ko jih ogovorimo, nagibanje njihove glave na eno stran, očitno poizkušanje da bi razumeli kaj morajo narediti in trud, da bi osrečili svojega gospodarja, njihovo »cirkuško« obnašanje, ko si s svojimi smešnimi dejanjemi prizadevajo, da bi si zaslužili ploskanje in kakšen objem njegovega lastnika nas vedno znova očara.

Ena izmed sigurno najlepših stvari pri Cotonu pa je, ko gospodar pride domov, Coton stoji kot Polarni medved, plesoč in nasmejan, napojen z veseljem, da je njegov »svet« sedaj popoln zaradi »tebe, ki si luč v njegovem življenju«.
    (Tole je čisto res, tudi moj Cofek ima takšen značaj)

Coton je odličen potovalni družabnik, saj je vedno pripravljen na svojo novo dogodivščino. Njihova majhnost (uživa tudi v nahrbtniku in opazuje dogodke okrog sebe), njegov kožuh, ki ni podvržen alergijam, ter šarmanten karakter nam popestri vsak sprehod ali pa daljše potovanje.

Ni pa nagnjem k boleznim, nas ni bil še nikoli bolan(potrkam). Ima le kronično mašenje mošničkov, tako da je zaradi tega dokaj reden obiskovalec veterinarja.

upam da nisem predolga, sedaj pa veselo pisat kakšni so vaši ljubljenči

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

O super.

Mi lahko katera pove ali je pasma Pitbull in Ameriski Pitbull sploh priznana v EU? Ker sem brala, da ni, pa je bil datum te izjave star kar precej casa..

Profile photo of _martina
    _martina
    Član

Ne, FCI je ne priznava. Rodovniškega Pitbula lahko samo uvoziš iz Amerike. :thumbsup:

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Torej vse kar se seta pri nas so prakticno (uradno) mesancki? Uf hudo.

Ne da se mi brat angleskih strani o pasmah, pa sem upala na kaksen kvaliteten slovenski link (tale uradna predstavitev Ameriskega Pitbulla je zelo pusta).

_martina
    Član

Ja, pri nas so ‘Pitbuli’. Razen če si je kdo psa uvozil, ampak težko verjamem.

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Kolikor sem razumela je razlika med Ameriskimi Pitbuli in navadnimi Pitbulli v obliki lobanje, telesni strukturi…
    Bah, eni pravijo tako, drugi drugace… in sedaj ne vem :o

_martina
    Član

Mah, kolikor vem je en in isti šmorn. Rodovnika itak nimajo. Pa smo spet pri čistokrvnosti.
    Dandanes je itak vsak pes z malo širšimi ličnicami pitbul.. :mistake:
    Sicer pa, Američani imajo itak (večinoma) pse ki so že napol nilski konji, preveč masivni :ermm: Ameriški psi pa lahko imajo rodovnik, priznan pri ADBA (če se ne motim)

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Ja, pri njih je priznan..
    In je res pri nas je vsak pes ‘Pitbull’ in potem imajo vsi slab ‘priokus’, ker jih imajo v lasti vecinoma neuravnoveseni osebki. Bleh.
    :angry:

Profile photo of emanuela
    emanuela
    Član

Ja, ravno to je problem, posebej, ker si pri nas lahko nabavi takega psa kdor hoče, ga ne vzgoji primerno pasmi, ni dovolj avtoritativen npr in potem imajo ljudje napačno predstavo (isto me zanima, kaj se bo zgodilo v Slo s pasmo bulmastif).
    Meni osebno je pasma bullterier zelo zanimiva,ampak se mi vseeno zdi, da kljub vsemu še vedno nimam niti pogojev niti dovolj izkušenj.

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Bullteriercki so ful zanimivi. :lol1:
    Meni je bila od nekdaj vsec Nemska doga, ampak po tistem ko sem prezivela nekaj casa z njo mi ni bila vec tako vsec. Je pa zelo simpaticen pes, ki rabi kontrolo..

Vsi kuzki so mi vsec. :cheer:

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

:yes: obstajajo še druge pasme, ki imajo potenciale za neobvladljivost..teh pa ljudje ne prepoznavajo tako, ker jih imajo bolj odgovorni lastniki..

_martina
    Član

Ma jaz bom takole rekla.. Moj prvi pes je Bacho (American Staffordshire Terrier). Težek karakter, zelo. K meni je prišel star 8 mesecev in po enem mesecu sem skoraj obupala, sem mislila da nikoli ne bo lepo vzgojen. Sedaj, pri njegovem letu pa pol ga nebi menjala za nič na svetu. Tudi pri takih ‘težakih’ se najde način, da se ga čisto lepo prevzgoji in mirno z njim živi. Truda je pa bilo vloženega miljon, zgubljenih živcev dva milijona. Ampak je zdej vse poplačano :thumbsup:
    Tako da se mi zdi, da izkušnje niso nekega bistvenega pomena, sam pravi način dela je treba najti :dance1:

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Res je…
    Pri nas imajo pse ki rabijo avtoriteto, postavljene meje in nekaj poznavanja pasjega karakterja sami psihopati, ki bi se radi dokazali…
    In problem je potem, da pes ki nikoli ne ugrizne cloveka (pitbulli so npr. totalno zvesti svojemu lastniku in razen ce je nekaj grozljivo narobe ga ne bodo ugriznili, se manj pa drugega cloveka), postane malo ‘nor’ zaradi psihicev in zacne gristi….

Bi lahko rekla, da pes je odraz stanja cloveka. Psihicnega stanja. :lol1:

Martina: Vsakega psa se da lepo vzgojiti.. ni problem v psih. Ce ne drugega se pa gre na prevzgojo psa in lastnika. Se prej pa v solo za pse.

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

:thumbsup:
    Glavno pri teh pasmah je pomoje to, da mora biti človek uravnovešen ..se mi zdi, da tiste pse, ki imajo zje*** karakter imajo itak samo čudni ljudje :mistake: – pa ni potrebno, da je to ravno kak bulterier, je lahko tudi pekinezer :ermm: :lol1:

Uh si me prehitela tigica :)) no ravno tole sem mislila :yes:

_martina
    Član

Pozabila sem dodati..
    Nasploh pa se mi zdi, da pasji lastniki (še posebej večjih psov) ne poznajo pasje govorice. Ne ločijo, kdaj je pes slabo nastrojen proti drugemu, ne vedo kako se psi igrajo, zdi se jim nesmiselna interakcija z drugimi psi.. Ja halo, sej ni čudno da je potem pes ves paranoičen in zmeden. :mistake:
    Tuki je tudi ogromna napaka.

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico