Nega in zdravljenje aknaste kože

Ars Cosmetica Forum NEGA IN ZAŠČITA NEGA OBRAZA Nega in zdravljenje aknaste kože

Ta tema vsebuje 503 odgovori, ima 84 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Nina Nina 1 leto, 3 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Za nastanek aken je možnih več vzrokov: povečana aktivnost androgenov (moških spolnih hormonov), hormonska nihanja, uporaba steroidov ali določenih zdravil, dedna nagnjenostvse našteto vodi k povečanemu izločanju sebuma in motnjam zaroževanja v dlačnih foliklih. K vnetnim procesom, ki nastanejo, ko sebum zamaši folikle, prispevajo bakterije, ki se namnožijo v foliklih in jih s praskanjem prenašamo po obrazu. Na koncu pa lahko stanje poslabšajo še komedogene sestavine in nepravilna uporaba oz. napačni izdelki za nego aknaste kože.

Čeprav si vsi vedno najbolj želimo rezultatov čez noč, je pri negi in zdravljenju aknaste kože potreben čas, potrpežljivost in vztrajnost :mirror: (seveda ne za vsako ceno- če opazimo hujše negativne stranske učinke, prenehamo z uporabo).

• To temo je spremenil/a Profile photo of Gejba Gejba 1 leto nazaj.
    Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Izdelki z alfa in beta hidroksi kislinami (AHA in BHA) delujejo keratolitično in tako odstranjujejo povrhnji sloj celic, razrahljajo povezave med korneociti (celice povrhnje poroženele plasti) in tako pomagajo pri preprečevanju zamašitve por.
    Najpogosteje uporabljana AHA in BHA so; glikolna, mlečna in salicilna kislina. Pazljivost je potrebna pri zelo občutljivi in tanki koži.
    Zaradi stimulirane obnove povrhnjice se izdelki z AHA/BHA uporabljajo tudi za lepši in bolj sijoč izgled kože.

Primeri: Avene Cleanance K, Avene Diacneal, Vichy Normaderm, Avon Anew Alternative, Clearasil..

Glikolna kislina

Mlečna kislina

Salicilna kislina

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Benzoil peroksid ima bakteriostatično in blago keratolitično delovanje. Je močan oksidant, kar je razlog za protimikrobno delovanje- deluje na bakterijo Propionibacterium acnes, ki se razmnoži v zamašenih foliklih. Uporablja se ga v koncentracijah do 10% (običajno 2.5%, 5% in 10%). Lahko iritira in izsuši kožo.

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Topikalni retinoidi normalizirajo moteno zorenje in luščenje keratinocitov. So derivati vitamina A (retinol, retinalaldehid, adapalen, tazaroten, tretionin), pomagajo pri odpravljanju zaprtih in odprtih komedonov, uporabljajo se pri srednjih do malo hujših aknah.

Primeri izdelkov: Avene Diacneal (retinalaldehid), Differin gel ali krema (adapalen), Zorac/Tazorac gel ali krema (tazaroten)

Retinalaldehid

Adapalen

Tazaroten

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Nikotinamid ali niacinamid (amidna oblika vitamina B3) ima protivnetno delovanje, zmanjša rdečino vnetnih aken. Uporablja se za blage do srednje vnetne akne. Neželeni stranski učinki kot so iritacije, izsušenost, so redki.

Primeri izdelkov: Freederm gel, Papulex gel

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Azelainska kislina deluje blago komedolitično, zmanjša vnetje in zavira rast bakterij (Propionibacterium acnes). Uporablja se pri komedonih in vnetnih aknah. Lahko se pojavijo pekoč občutek, srbenje, izsušena koža, ki pa so zelo redki.

Primeri izdelkov: Skinoren krema, Azelex krema

Profile photo of Ezz
    Ezz
    Član

Dobro Nina. Ta kemijski mambo-đambo ( :stars: ) je preveč zame.
    Gremo se tako, jaz ti povem ka me matra in ti mi svetuješ kremo, spray, gel, tonik, pištolo, …

No, zaenkrat nimam problemov z aknami, ampak takrat, ko jih bom imel, pa pričakujem tvojo prerokbo :wink2:

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Ezz, Ezz.. vidim, da bom mogla nadaljevati s kemijskimi formulami..da jih boš počasi in vztrajno vzljubil :friends:

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

..nadaljujem..

Pri zdravljenju aken (predvsem blažjih oblik) se obnesejo tudi rastlinski izvlečki z antiseptičnim (protimikrobno) in adstringentnim (krčijo celične filamente, razgrajujejo snovi iz razpadlih celic, ki lahko izzovejo vnetje) delovanjem.

Antiseptično delovanje: olje čajevca, sivke, evkaliptusa, materina dušica..
    Terpinen-4-ol (olje čajevca)

Mentol (materina dušica)

Adstringentno delovanje: hamamelis, žajbelj, oreh, šentjanževka..
    Hamamelis (virginski nepozebnik)

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Antibiotiki za topikalno uporabo
    Za topikalno/lokalno zdravljenje aken se uporabljata antibiotika eritromicin (makrolidni antibiotik) in klindamicin (piranozidni antibiotik), ki delujeta baktericidno in bakteriostatično (med drugim tudi na Propionebacterium acnes) na bakterije v vnetih foliklih. Uporabljajo se pri zdravljenju srednje izraženih aken, po določenem času se lahko razvije rezistenca, zato dolgotrajno zdravljenje z antibiotiki ni priporočljivo.

Eritromicin

Klindamicin

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Za PERORALNO zdravljenje aken se uporabljajo antibiotiki, hormoni in retinoidi (derivati vitamina A).

Antibiotiki: doksiciklin (tetraciklini), minociklin (tetraciklini), eritromicin (makrolidi), azitromicin (makrolidi), klaritromicin (makrolidi).
    Prav tako kot pri topikalni uporabi se tudi pri peroralni po določenem času pojavi rezistenca. Delujejo bakteriostatično in baktericidno na bakterije, tudi na Propionebacterium acnes. Pri peroralni uporabi se lahko pojavijo tipični neželeni stranski učinki antibiotikov (sprememba črevesne flore, alergije, fototoksičnost..)

Hormoni: za ženske se uporablja ciproteron acetat (antiandrogen), ki zmanjša količino moških hormonov in lahko zmanjša izločanje loja do 30%. Na voljo je tudi v kombiniranih kontraceptivih Diane35.

Retinoidi: izotretionin (Roaccutane) se predpisuje pri hujših oblikah aken. Zmanjša produkcijo loja, zavira rast Propionebacterium acnes in normalizira keratinizacijo celic v foliklih. Zdravilo je teratogeno, zato se seveda nikakor ne sme predpisovati nosečnicam. Po jemanju retinoidov je potrebna vsaj 3-mesečna pavza pred zanositvijo. Na splošno je potrebna previdnost pri stranskih učinkih.

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

joj, mene pa stres ubija. tako lepo sem si porihtala kožo…nikjer nobenega mozoljčka. Zdej sem pa v takem odobju, ko me ti mozolji prav mučijo. in to samo zaradi stresa….

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Hja..to se skoraj vsem dogaja :yes: :P

Profile photo of Tassa
    Tassa
    Član

Jap, s tem se pa strinjam. :yes: Tud moja koža takoj odreagira na stres. :veryangry:

Profile photo of pupyka
    pupyka
    Član

Ojla punce!
    Prosim če bi mi lahko pomagale. Na desni strani obraza se mi je naredil tak velik podkožni mozolj in nevem kaj naj naredim. :no: Tako velik je in pa tako zelo boli da si ne smem niti taknit tega dela obraza. Rabila bi nekaj da mi ga hitro posuši al nekaj da bo izginil čimprej.

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico