Motnje prehranjevanja

Ars Cosmetica Forum OSTALO ZDRAVJE IN PREHRANSKA DOPOLNILA Motnje prehranjevanja

Ta tema vsebuje 37 odgovorov, ima 17 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of rabarbara rabarbara 5 let, 1 mesec nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of timnala
    timnala
    Udeleženec

Enostavno moram tole napisat, ker me vsakič prešine, ko tole vidim.. pa ne mislim res nič slabega s tem… a vas nič ne obremenjuje to, da takole pišete jedilnike in o vsakem vnosu hrane razmišljate?
    Ok..razumem, da hočeš ful shujšati in moraš biti dosleden, ampak za vsak dan in totalno razdeljeno na vse kategorije..jst po moje ne bi mogla shujšati, ker bi bla s takim načinom preveč psihično obremenjena s hrano.

Pa naj omenim, da res rada jem..ampak že sedaj vidim, ko sem malce bolj brala tole temo, da sem začela na tiho približno kalorije štet in sem že čist nora..v življenju nisem prej tega počela in me sedaj prav moti, ko se zalotim, da potiho štejem, kolk sem pojedla…aaaaaa :hairup:

Jemo, da živimo, ne pa živimo zato, da jemo :wink1:

Profile photo of mademoiselleT
    mademoiselleT
    Udeleženec

timnala – js imam isto “težavo”. Sicer ne hujšam, niti ne nameravam, ampak odkar berem Nupo temo (ne morem se upret in na ARSu preberem vsako temo :lashing: ) sem tudi js postala obsedena s kalorijami in količino hrane, ki jo zaužijem. Se poskušam kotrolirat, da tega ne bi počela, ampak vedno se znova prikrade v moje možgane.
    Se opravičujem za OT, ampak je timnala napisala točno to, kar se tudi meni dogaja.

Puncam, ki pa še hujšate pa želim veliko uspeha. :luck:

Profile photo of luncaa
    luncaa
    Udeleženec

Joj, lahko bi napisala na reeeees dolgo, ampak bom na hitro. Vedno sem imela kakšne 5kg preveč.. nikoli nisem imela rees prekomerne teže, ampak morala sem hoditi vsake 6mesecev na kontrole v Lj, kjer so me tehtali in vedno spravili v jok, češ, koliko si se spet zredila, zdaj ti je ok, čez 5let boš tukaj anoreksična..
    Zdaj sem stara 20, imam še vedno malo povišano težo, ampak to je enostavno od konstrukcije in seveda, karkoli pojem se me prime, metabolizem pa tudi počasen (imam itm cca 24) Ampak na preglede sem hodila od svojega 6.leta do kakšne 15. potem sem hodila v lokalni zdravstveni dom na VSAKE 14dni in vedno sem morala prinesti jedilnik s seboj. To mi je predstavljalo grozno muko, ampak jaz že od 7.leta poznam kalorije VSE možne hrane.. Pri 17. sem se naenkrat odločila in nisem več šla.. enostavno me je vsakič preveč zbilo, ko sem poslušala razna vprašanja “zakaj misliš, da je šlo spet gor”, ko sem se zredila npr. 0,4kg in vedela, da sem tisti dan pač veliko pila..

Upam, da ni tako hudo, ker sem offtopic, ampak hočem povedati, da imam jaz štetje kalorij že podzavestno ceeel čas pri sebi pa si to želim ali pa ne.. Nimam sicer tako lepo razločeno še OH, B in M, ampak vseeno..Razumem kako hudo je, če enostavno moraš šteti kalorije, če to hočeš ali ne..
    In moje mnenje je tudi to, da mogoče pa vseeno ovirajo hujšanje.. še vedno se mi zdi lažje pojesti 5zdravih uravnoteženih obrokov na dan, kot da non stop preštevam kalorije, glede na njih jem več/manj ipd…
    No, vseeno sem se malo preveč razpisala :ermm:

Profile photo of timnala
    timnala
    Udeleženec

Luncaa, v mislih vsekakor nisem imela tistih, ki to morajo početi oz. imajo kakšne težave in res morajo gledati na prehrano.
    Ampak bolj tiste, ki nimajo neke prekomerne teže, vendar se obremenjujejo za vsak grižljaj in vneto štejejo kalorije..tudi to ne pravim, da je kaj slabega, vendar skoraj ziher sem, da je to za psiho obremenjujoče in da gotovo ne moreš uživati v hrani, če ves čas misliš, kaj vse si pojedel in kolikor kalorij si zaužil in koliko vsega je preveč. Ta sistem je meni malce nejasen.

No, da povem zase včeraj..bla sem pretežno na nupotu, ker sem šla že ob pol 12h od doma in sem si vzela zraven smoothie, tetrapak nupo, snack bar, doma pa sem pojedla shake kakav in pa juho špargelj….skoz me je po malem bolela glava, nisem se počutila dobro in kljub temu, da zvečer gledam, da ne jem, sem imela ob 9h zadost in sem si naredila sendvič..brigalo me je, kolk kalorij ima in da je to junk, ampak počutila sem se boljše. Tak da očitno sam tale nupo zame ni. Pa sem bila že parkrat po 14 dni na čistilnem postu samo s sokovi, ampak se na nupotu počutim slabše..očitno kemija tudi naredi svoje.

Vsekakor pa tistim, ki hujšate in imate za zdravo težo za izgubiti veliko kg, držim pesti in upam, da vam to dolgoročno uspe! :thumbsup:

Profile photo of okarina
    okarina
    Član

Upam, da to natančno štetje vsaj nekaterim pomaga pri pri izbiri jedi in samokontroli.

Meni bi bilo to preveč zasužnjevalno (isto kot tehtanje vsaki dan) in mi še preveč
    obuja spomine na anoreksično obdobje. Ampak zanimivo, da tudi v tistih 2 letih nisem shujšala do kosti.

Očitno bom neglede na težo imela baročni trebušček in trenutno mi je glavni indikator,
    naj hujšam ali ne bolečina v križu. Ko me začne ”štihat” je čas za tek in manj OH.
    Štetje kalorij je zelo koristno, se mi pa zdi, da hitro presopiš meje zdravega.

Profile photo of luncaa
    luncaa
    Udeleženec

Joj, to je res, ampak jaz bi z veseljem pozabila vse kalorične vrednosti in jedla zdravo 5x na dan.. recimo :/

Joj, okarina anoreksično obdobje? :( Super, da si se izvlekla, ker je tolikokrat prepozno :unsure:

Profile photo of anchek
    anchek
    Udeleženec

Meni je pa samo s vsakodnevnim tehtanjem uspelo shujšati. Sem se trudila že neštetokrat, pa ni šlo nič dol, sedaj ko pa vsak dan sproti vidim kako se spreminjajo številke na tehtnici pa imam dosti več motivacije in se lažje odrečem kakšni čokoladici, tortici, čipsu in podobnim stvarem :silly: saj potem ko se v ogledalu vidiš da te je manj skupaj ni problem, samo na začetku pa kar traja preden se kaj opazi (vsaj pri meni) in mi je tu res pomagala tehtnica :yes:

Profile photo of okarina
    okarina
    Član

@luncaa wrote:

Joj, to je res, ampak jaz bi z veseljem pozabila vse kalorične vrednosti in jedla zdravo 5x na dan.. recimo :/

Joj, okarina anoreksično obdobje? :( Super, da si se izvlekla, ker je tolikokrat prepozno :unsure:

Sej pravim, kompulzivna prenažiralka z tipičnim vzorcem obdobij prenažiranja in stradnja, s tem da sta tisti dve leti rekord, kar je meni uspelo ”hujšat” neprekinjeno.

Sem bila premlada (14-15), da bi se sploh zavedala posledic,
    pa sprva se je začelo čisto nedolžno s prehodom na zdravo hrano
    in če si v osnovi debeluh, vsi podpirajo in odobravajo tvoje stradanje. Si predstavljate, vse sošolke višje od tebe, pa okrog 42 kg ti pa tam 155 in 59 kg.
    In to štetje kalorij me je na koncu pripeljalo do 600 kcal dnevno, da sem celo poletje jedla samo paradižnikove solate in sadje zraven.

Tako da osebno ne odobravam podrobnega zapisovanja kalorij do zadnjega peteršilja, ki si ga da človek v juho. Mogoče sem pa zato še zmeraj ”oblinasta”.
    Ampak še zmeraj znorim, če mi kdo reče ‘manj žri, pa migi, pa bo”.

Profile photo of rabarbara
    rabarbara
    Udeleženec

To bi lahko bila zanimiva in poučna debata že za kakšno novo temo – Prehranjevalne motnje ali kaj podobnega… Če bi jo mogoče lahko katera izmed moderatork odprla :)

Profile photo of Neko
    Neko
    Član

@okarina wrote:

@luncaa wrote:
    Ampak še zmeraj znorim, če mi kdo reče ‘manj žri, pa migi, pa bo”.

Ojoj, pa to je grozno, da ti kdo reče kaj takega :scared: :veryangry:

Seveda pri hujšanju je pomembna prehrana in fizična aktivnost, ampak pomembna je tudi prirojena konstitucija telesa. In ljudje si vedno želimo tisto česar nimamo.. Jaz sem majhna in drobne postave (160cm in 48kg) in mi pogosto govorijo kako sem suha..no jaz se sebi ne zdim čisto nič presuha, ampak vseeno si kdaj želim da bi bila višja, neke normalne srednje postave, ne da me zafrkavajo da zgledam kot 14letnica. In večino časa si želim da bi imela vsaj 50 kil, če ne zaradi drugega, da bi lahko darovala kri :lol1: . Pa še včasih me skrbi kako bo ko bom noseča, ker sem majhna in suhcena..tako da ljudje pač vedno najdemo nekaj da se lahko grizemo :roll:

Jem pa vse in kar veliko, ampak jem (večinoma) zdravo hrano in kile mi ne grejo ne gor ne dol. Lani pa ko sem zaradi prakse par tednov vsak dan jedla eno in isto – en rogljiček z marmelado in eno pico – v celem dnevu – sem imela 51 kil.. in fasala vnetje želodca. Tako da pomembna je zdrava redna prehrana in zraven še fizična aktivnost.

Da ne bom čisto off topic. Sem že gledala tale Nupo v trgovinah, in me zanima, kako bi se obnesel kot občasni prigrizek, ampak brez da bi hujšala? Recimo namesto Frutabele ki jo vzamem s sabo na predavanja, da bi vzela Nupo ploščico, kaj bi bilo boljše? Kakšna je sploh sestava Nupo ploščice, je poudarek na beljakovinah?

Profile photo of Gejba
    Gejba
    Upravitelj

Sem vas premaknila. :yes:

Profile photo of rabarbara
    rabarbara
    Udeleženec

Hvala, gejba :flower2:

Profile photo of nikapika
    nikapika
    Udeleženec

Aaa sem imela že cel monolog napisan, pa me je vrglo ven, grrr. Here we go again…

Štetje kalorij (ampak res približno) meni pomaga, da ocenim koliko realno pojem. Namreč razno razni prigrizki in dodatki, npr. smetana na kavi, sladke pijače, praline, ki ti ga nekdo ponudi mimogrede, idr, lahko na koncu dneva pomenijo kar nekaj dodatnih kalorij, v bistvo te pa ne nasitijo in so povsem odveč. Na ta način se skušam ustaviti, ko dosežem nek dnevni limit kalorij. Zato obsedeno planiranje obrokov, beleženje in preračunavanje razumem, kot neke vrste motivacijo za dieto. Koliko je pa to OK za duševno zdravje je pa drugo vprašanje. Po moje ne bi smelo biti problema dokler gre za “hobi” in bi lahko tudi brez tega normalno funkcioniral.

@luncaa wrote:

Vedno sem imela kakšne 5kg preveč.. nikoli nisem imela rees prekomerne teže, ampak morala sem hoditi vsake 6mesecev na kontrole v Lj, kjer so me tehtali in vedno spravili v jok, češ, koliko si se spet zredila, zdaj ti je ok, čez 5let boš tukaj anoreksična..
    Zdaj sem stara 20, imam še vedno malo povišano težo, ampak to je enostavno od konstrukcije in seveda, karkoli pojem se me prime, metabolizem pa tudi počasen (imam itm cca 24) Ampak na preglede sem hodila od svojega 6.leta do kakšne 15. potem sem hodila v lokalni zdravstveni dom na VSAKE 14dni in vedno sem morala prinesti jedilnik s seboj. To mi je predstavljalo grozno muko, ampak jaz že od 7.leta poznam kalorije VSE možne hrane.. Pri 17. sem se naenkrat odločila in nisem več šla.. enostavno me je vsakič preveč zbilo, ko sem poslušala razna vprašanja “zakaj misliš, da je šlo spet gor”, ko sem se zredila npr. 0,4kg in vedela, da sem tisti dan pač veliko pila..

Luncaa :flower1: Upam, da ne bo izpadlo preveč radovedno, ampak a vse to so te “matrali” zaradi nekaj kg viška :hairup: ali je bilo posredi še kakšno drugo zdravstveno vprašanje (če je preveč osebno, mirno ignoriraj to vprašanje)?

Profile photo of luncaa
    luncaa
    Udeleženec

Ne, samo to je bilo.. cel čas so merili tudi sladkor in holesterol pa ni bilo nikoli kaj večje krize..
    Res je, da se je s 6 leti začelo, ker sem bila kar dokaj visoka v primerjavi z vrstnicami, nadaljevalo pa se je v opazovanje prekomerne telesne teže.
    Če bi mi kdo ali kaj lahko povzročilo stradanje bi bili to ravno zdravniki v tem času…
    To se zdaj v teh letih sprašujem zakaj je bilo potrebno, tako ali tako sem se “razvijala” in bila otrok. Ne malo psihičnega bremena pa je bilo to zame in na srečo je zdaj vse ok, ni pa nujno da bi bilo.
    Res pa je, da imam podzavestno vedno štetje kalorij in čeprav imam ITM blizu normalnega se cel čas počutim debelo, čeprav imam samo nekaj kg preveč.. pa tudi samozavest je slaba :/

Profile photo of nikapika
    nikapika
    Udeleženec

Saj ravno zato sem vprašala, ker s takšnim pristopom se lahko pomoje naredi več škode kot pa koristi. Tako, da bravo, da si znala to trezno “predelati”.

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico