Laparoskopska operacija

Ars Cosmetica Forum OSTALO ZDRAVJE IN PREHRANSKA DOPOLNILA Laparoskopska operacija

Ta tema vsebuje 21 odgovorov, ima 7 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of JessieJ JessieJ 4 let, 11 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of darksome
    darksome
    Član

Zdaj ko okrevam po laparoskopski operaciji, sem začela malo brati o tem in drugem. Pri operaciji so mi odstranili in diagnosticirali endometriozo ter odstranili dve večji cisti (kakšnega jajcevoda jim k sreči ni bilo treba odstraniti).. V glavnem, začela sem brati o tem, da naj bi bilo to vse skupaj povezano, če imaš endometriozo lahko hitro fasaš ciste. V uradni medicini razloga za endometriozo in težave povezane z njo ni… :mistake:
    Sem malo prebirala forume in veliko žensk, ki skuša zanositi opravi dieto in problemi izginejo. Ko jo končajo pa je spet vse po starem.. :mistake: Bistvo te diete zoper endometriozo ipd. naj bi bilo ravno to, da naj bi dieto vzeli kot nekaj kar traja- torej trajen način prehranjevanja skozi celotno življenje..

Neuraden razlog nastanka pa naj bi baje bil ravno v prehrani. Torej izogibanje OH, rdečemu mesu, mleku in mlečnim izdelkom, pšenici (glutenu), sladkorjem, čokoladi, kofeinu, celo soji itd.

Sem našla eno fajn stran z listo, kaj smeš v tem primeru jesti in kaj ne:

KLIK

A ima še katera podobne probleme? Sem šla brati malo simptome, ki so povezani z endometriozo in nezdravim prehranjevanjem in doživela pravo razsvetljenje (pa sem mislila, da se čisto normalno prehranjujem) :hairup:

Aja, kaj bi odprla novo temo z naslovom dieta za endometriozo al nekaj podobnega, ali pustim kar v tej temi?

Hej:)

jaz sem imela leto nazaj laparaskopsko operacijo in sicer odstranitev žolčnika. Darksome dobila sem podobno dieto, kot si ti opisala zgoraj… da ni dobro jesti rdečega mesa..itd…

Jedla sem nekako tako (in se še vedno držim tega):
    – mlečne izdelke z manj mlečne maščobe (priporočeno je največ 1,3m.m.) – torej tukaj odpadejo siri, ker so vsi nad 2 m.m.
    – kuhana zelenjava, sadje (nič sveže – to sem sedaj opustila)
    – dušeno meso – (malo pečeno), ampak večinoma dušeno – puranje, piščanec…
    – en dan star kruh (ker je lažje prebavljiv)
    – nič sladkarij (hja sem se v tem času kar pregrešila, ampak sem spet začela s to žolčno dieto)
    – kava odpade, prav tako metin ali zeleni čaj – priporočljiv je planinski čaj (nesladkan)
    – junk food odpade
    -pila sem pa največ sojino in riževo mleko, pomešano z vodo (da ni 100%)

Sedaj, ko ne rabim imeti več tako striktne diete, si malo moderiram zadeve. Mleko npr. še vedno mešam z vodo, tako da je res razrečeno – meni odgovarja, ker načeloma res ne prenašam dobro mleka. Težko se mi je bilo prilagoditi samo glede kuhane zelenjave in sadja, ker obožujem svežo zelenjavo in sadje…. Ok, sedaj lahko to jem, vendar opazim, da me npr. po trdi solati boli želodec….

Sedaj sem se spet začela držati te žolčne diete z modifikacijami in moram reči, da se spet počutim odlično….

darksome
    Član

PD hvala za tvoje izkušnje :) .. endometrioza naj bi bila malo drugačna, predvsem glede mlečnih izdelkov in pšenice – vse prepovedano.. Sem prebirala in očitno obstaja neka povezava glede hormonov in kaj vnašamo v telo.. Glede na svoje simptome sem odkrila, da imam preveč estrogenov in androgenov in premalo progesterona.. V glavnem cela štala.. Zato pa me tare PMS, boleči spolni odnosi, jokavost, akne, preobilne(zelo), močne in zelo boleče menstruacije, PCO, tanki lomljivi lasje in nohti, stalna utrujenost zaspanost in jokavost, včasih celo tako zamegljeno razmišljam itd.. Vse to naj bi bilo v povezavi slabo prehrano in posledično s štalo s hormoni :scary:

Je pa zanimivo, da so si vse te diete, karkoli že imamo, v nekaterih stvareh zelo podobne :yes:

Pa še tole me zanima, tiste ki ste npr. piscesterianke :) ali pa vegeterijanke..se vam zdi, da se za te delikatne stvari zapravi več denarja v trgovini. Ker če začnem takole razmišljati je treba ob tej dieti kar nekaj izdelkov iskat na oddelku za diabetike, pa še tole kokosovo, xyz… mleko verjetno ni ravno poceni ali? Pa glede polnozrnatih testenin se mi tudi zdi, da so malo dražje.. :think:

No sej… sem pozabila omeniti še to, da so mi s preiskavo pred operacijo vneli trebušno slinavko in to vnetje mi je porušilo celotno ravnovesje v krvi…..Še zdaj nimam 100% v redu kri… Tudi hormončki so čisto zmešani – nikoli nisem imela toliko mozoljčkov, kot jih imam zdaj…. Je pa rekla zdravnica, da bo minilo kar še kakšno leto, da pride vse v normalo…

A misliš, da bo pri tebi tudi tako trajalo? Če so ti zdaj po operaciji uredili zadevo?… Mogoče rabiš samo nekaj časa, da se telo spet opomore….

darksome
    Član

Trenutno se pravzaprav počutim bolje kot včasih :) -če odštejemo bolečine po operaciji. V mojem primeru je baje največji problem, da punce ne spremenijo prehranjevalnih navad in endometiroza/ciste se pojavljajo vedno znova :no: No vsaj kolikor opažam pri prebiranju po internetu..

Drugače pa imam tudi jaz mičkeno slabo kri :yes: -vem da imam mikrocitozo pa še nekaj..v glavnem vse spet samo zaradi močnih menstruacij, ki se pojavljajo zaradi napačne prehrane..blah pravi začaran krog :mistake: Mozoljev pa imam že od nekdaj ogromno, tako da zdaj ni nič huje/bolje :lol1: (spet je lahko razlog v prehrani, ker sem že vse drugo preizkusila pa ni pomagalo :think: )

hej hej..spet se jaz oglašam:P…

lansko leto sem imela trigliceride povišane… (takrat še nisem vedla, da imam vse zamašeno zaradi žolčnih kamnov), ker mi je zdravnica vztrajno govorila, da me želodec boli samo zaradi stresa… hja… (to je bilo od januarja do maja)… No, maja sem bila pa urgentno v bolnico sprejeta s takim vnetjem, da so se samo čudili kako še stojim:)… GROZA..

no uglavnem..januarja, ko sem imela povečane trigliceride, sem totalno opustila kruh in vse pšenične proizvode… Tudi testenine sem zamenjala z temnimi….kupila drugo mogo…. začela jesti riževo in sojino mleko.. črtala sem vse sladkarije….

hmm..takrat sem bila res rožica:) hehehe.. počutje se je drastično spremenile..res:P…

hja sej potem ko sem mogla bit en mesec v bolnici, je bilo čisto drugače..ampak to je druga zgodba:)

se pa strinjam..laparaskopska operacija je lahko še bolj boleča kot klasična… meni se šivi niso in niso hoteli zaceliti… pa ceeeel trebuh me je bolel še nmesec dni po operaciji..groza…da ne govorim, da sem šele po pol leta po operaciji začela normalno živeti….heh.. ampak res pa je…da vsaka operacija je le poseg v telo..in se more vse na novo regenerirat:)

Profile photo of elchy
    elchy
    Član

@pink_diamond wrote:

se pa strinjam..laparaskopska operacija je lahko še bolj boleča kot klasična… meni se šivi niso in niso hoteli zaceliti… pa ceeeel trebuh me je bolel še nmesec dni po operaciji..groza…da ne govorim, da sem šele po pol leta po operaciji začela normalno živeti….heh.. ampak res pa je…da vsaka operacija je le poseg v telo..in se more vse na novo regenerirat:)

Hm, jaz sploh nisem imela problemov. Pred štirimi tedni sem bila isto operirana. Ko sem se zbudila, najprej nisem imela nobenih bolečin, tako da sem odklonila injekcijo za bolečine. Kasneje ko se je malo razbolelo, sem seveda rekla, da naj mi jo dajo. Po operaciji sem spala tisti dan max 2h. Potem sem jaz že veselo vstajala, nosila infuzijo okol po bolnici, tako da mi je kri parkrat butnila v infuzijo nazaj. Prav tako sem imela minimalne bolečine in sem odklanjala vsako injekcijo za bolečine. Tako da mi je sestra rekla, da naj jo pa ponoči vseeno sprejmem. Še tisti dan sem po turško sedela na postli in brala knjigo. Še kirurg se je zajebaval na viziti, da je bil on bolj zmučen od operacije, kot pa jaz. :lol1: Šivi so mi po 10 dneh zacelili, razen en se mi je mal vnel, ki je pa sedaj že tudi bolje. Diete pa se tudi ne držim 100%, ker sama vidim kaj mi paše in kaj ne. Slabo prenašam mlečne izdelke, sladkarije in alkohol. Nimam pa problemov s svežim kruhom, sadjem in zelenjavo. Mene je mučilo samo to, ko sem prišla dam in sem zbolela. Sem se zaradi tega počutila veliko slabše, kot zarad operacije. Zanimivo, sem mislila, da sem jaz tako dobro prestala operacijo, ker sem pač mlada, ker druge v sobi so bile kot bi jih tovornjak povozil in so skos spale ter govorile kak jih boli. Potem ne bo držalo, ker ti si še mlajša kot jaz. :)

darksome
    Član

OMG Elchy jaz sem bila tisti, dan ko sem bila operirana kot povožena.. Ves čas so me filali s protibolečinskimi, bila sem omotična in ležala, da bi sedela mi niti na pamet ni prišlo.. No mogoče je tudi razlog, da sem imela med ali po operaciji nizek pritisk nevem točno.. V glavnem, jaz sem drugi dan komaj prišla do veceja.. Aja pa pomoje je tudi odvisno kaj ti delajo, če ti veliko šarijo not si pomoje bolj bogi..

Glede sladkarij.. Opažam, da bo to največji podvig. Jajca, mlečne izdelke in izdelke iz pšenice sem lahko takoj odstranila z jedilnika, čeprav obožujem kar nekaj jedi iz teh reči :scary:

Meso in sladkor? Ma ni govora, no meso še gre, ampak sladkega se mi pa lušta VES ČAS! Najhuje je to, ker sem zdaj za RD dobila tono čokolade :angrycry:

Sicer imam normalno težo ampak verjamem, da če bi še ta prekleti sladkor znala odstraniti iz življenja bi bilo vse boljše, pomoje bi še teža šla malo navzdol.. Čeprav se ne smem pritoževati, ker sem že zaradi operacije malo shujšala :lol1:

Profile photo of elchy
    elchy
    Član

Darksome, meni so laparaskopsko odstranili žolčne kamne oz. pesek. Operacija je trajala okoli 1h. S tem, da sem šla v operacijsko ob 9h, zbudila pa sem se mal pred 13h. Sicer gre to za lažjo operacijo. Je pa prav zanimivo, kako lahko eni operacijo prestanemo tako lahko, drugi pa bolj težko.

Se pa tudi strinjam to s sladkim. :)) Meni je še vsak, ki me je prišel obiskat v bolnico, prinesel eno čokolado. Kakšne muke so bile, vsakič ko sem odprla omarco. :mistake: Sicer po eni vrsti čokolade, mi še nikoli ni bilo nič. Par dni nazaj sem pa pojedla vročo belo čokolado z lešniki in smetano. 3x sem se pregrešila (čokolada, lešniki in smetana), ni čudno da mi je bilo celo noč slabo. :blush1: Se bo sedaj potrebno držati diete. :)

@elchy wrote:

@pink_diamond wrote:

Hm, jaz sploh nisem imela problemov. Pred štirimi tedni sem bila isto operirana. Ko sem se zbudila, najprej nisem imela nobenih bolečin, tako da sem odklonila injekcijo za bolečine. Kasneje ko se je malo razbolelo, sem seveda rekla, da naj mi jo dajo. Po operaciji sem spala tisti dan max 2h. Potem sem jaz že veselo vstajala, nosila infuzijo okol po bolnici, tako da mi je kri parkrat butnila v infuzijo nazaj. Prav tako sem imela minimalne bolečine in sem odklanjala vsako injekcijo za bolečine. Tako da mi je sestra rekla, da naj jo pa ponoči vseeno sprejmem. Še tisti dan sem po turško sedela na postli in brala knjigo. Še kirurg se je zajebaval na viziti, da je bil on bolj zmučen od operacije, kot pa jaz. :lol1: Šivi so mi po 10 dneh zacelili, razen en se mi je mal vnel, ki je pa sedaj že tudi bolje. Diete pa se tudi ne držim 100%, ker sama vidim kaj mi paše in kaj ne. Slabo prenašam mlečne izdelke, sladkarije in alkohol. Nimam pa problemov s svežim kruhom, sadjem in zelenjavo. Mene je mučilo samo to, ko sem prišla dam in sem zbolela. Sem se zaradi tega počutila veliko slabše, kot zarad operacije. Zanimivo, sem mislila, da sem jaz tako dobro prestala operacijo, ker sem pač mlada, ker druge v sobi so bile kot bi jih tovornjak povozil in so skos spale ter govorile kak jih boli. Potem ne bo držalo, ker ti si še mlajša kot jaz. :)

Uh sploh nisem videla, da si to napisala:) ….

sej normalno naj bi bilo tako, da ne bi smelo biti komplikacij….

Jaz sem bila lani od 25.5. do 10.6 v bolnici – so mi z preiskavo vneli trebusno slinavko in sem bila vse dni priklopljena samo na infuzijo…nisem smela nic jest in nic pit…taksno vnetje sem imela, da nisem zase vedela, bila sem na taksnih protibolecinskih zadevah, da sem samo spala…. V glavnem …potem 18.6 pa sem bila operirana…. pri meni je bilo pac malce drugace, ker sem imela prej vneto trebusno slinavko in je bilo tudi okrevanje otezeno…ker kri ni bila najboljsa, tudi celjenje ni bilo ok… aja, jaz nisem imela kamnov, ampak pesek, ki mi je zamasil vse cevi – od zolcnih do jetrnih vodov….pol so mi pa s tisto preiskavo (k grejo skozi usta, pa ni gastro)…to odmasili…sam so mi pa s cevko vneli vse…. ehhh… hvala bogu d je to za mano..pa d sm zdej ok…ceprou se vedno ne prebavlam vse hrane…. mlecne stvari npr. ne najboljse, po trdi solati me boli zelodec….moram spet malp vzpostavit to zolcno dieto, ker se mi zdi, da sem se takrat bolje pocutila, kot se zdaj, ko “gresim” pri prehrani…..

Me pa veseli, da nisi imela komplikacij in da je slo gladko:) …Moj stric je tudi ze en teden po operaciji belil stanovanje:) hehe…

Profile photo of elchy
    elchy
    Član

Pink_Diamond, tudi jaz sem imela pesek, vendar nisem imela takšnih komplikacij. Sem imela pa zelo pogoste bolečine. Tudi po 2x na dan in me je bolelo tudi po 12h kar skupaj. :no: Najbolj me pa jezi, ko so mi kar 2x postavili napačno diagnozo, prehlajen trebuh in virusno obolenje. Bi lahko že prej bila rešena teh bolečin. Drugače je pa to drugo, če si imela vnetje. :yes: Samo da je sedaj bolje, a ne? :hug: Diete se bo pa potrebno skos bolj kot ne držati, ne samo par mesecev, koker je meni rekla soseda, ki je medicinska sestra. :unsure:

Profile photo of S
    S
    Član

Sem vam odprla kar novo temo za izmenjavanje izkušenj. :wink1:
    Upam, da ste uspešno okrevale. :flower2: Mi se zdi kar boleče vse skupaj. :scary:

darksome
    Član

*S* – da ne bo pomote-mene ni toliko bolelo-sploh pa veliko manj kot pa npr. pri krčih pri menstruaciji :lol1: – pravzaprav je finta v tem, da te lahko anestezija toliko utrudi in vse skupaj. Je pa res, da se prve dni nisem mogla dobro premikati, ker me je ob tem pa le malo zabolelo..

Profile photo of S
    S
    Član

Sem imela omenjeno v mislih. :wink1: Sam, da je vse kul. :hug:

Profile photo of Bree
    Bree
    Član

Darksome, meni so tudi diagnosticirali endometriom jajčnika, trenutno je velik okrog 3 cm.
    A se je tebi po operaciji vrnil?

Jaz sem se odločila da se lotim zadevo z druge strani. Moti me, ker dohtarji tu pri nas so kot ne vem, v vato zaviti. V tujini že zadnjih 30 let trobijo da ni problem v estrogenu ampak v progessteronu.
    Tako je tudi pri endometriozi v praktično vseh primerih tako, da gre za nadvlado estrogena nad progesteronom.

Jaz razmišljam, da bi poskusila z naravno progesteronsko kremo. Če boš o tem kaj pobrskala, boš vidla da se s tem rešuje praktično vse težave, takoj ko je jasno, kje pri določeni osebi hormoni stojijo.
    Jaz si moram še malo prebrati ampak progesteronska krema odlično ureja ciklus in endometriozo. Jaz recimo imam zelo dolge cikluse (40-45 dni), 2 leti nazaj sem prenehala s KT, menstruacije pa eno leto po KT sploh nisem imela. Ker proti koncu naslednjega leta mislim začet delat na otroku niti ne razmišljam o tem, da bi se spravila na KT za preprečevanje endometrioze…

Drugače pa moram še malo o dieti prebrati, jaz osebno sem zmešana na cuker. No, čokolado. Če bi to skenslala bi blo že veliko…. Alkohol in kofein bom pa v vsakem primeru od zdaj naprej črtala 100%.

Operacija pa tudi mene letos čaka, čez en mesec imam pregled še pri Tomaževiču, potem pa grem v čakalno vrsto za OP…Do takrat pa si bom poskusila s hormoni priti na jasno in poskusila s kremo.

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico