Fluoridi

Ta tema vsebuje 11 odgovorov, ima 7 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of Nina Nina 5 let, 8 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

V zobnih pastah se za preprečevanje zobne gnilobe uporabljajo fluoridi, npr. natrijev fluorid, kositrov fluorid, natrijev monofluorofosfat.

Za delovanje fluoridov obstaja več teorij:
    – fluoridi naj bi reagirali s kalcijevim hidroksiapatitom (glavna komponenta sklenine) in tvorili bolj odporen kalcijev fluoroapatit
    – fluoridi naj bi pospeševali remineralizacijo (obnovo sklenine)
    – fluoridi naj bi zmanjšali nastanek kislin, ki raztaplajo sklenino; natančneje: zmanjševanje nastanka kislin je posledica inhibicije metabolnih procesov v bakterijah (te so odgovorne za nastanek kislin), ki se nahajajo v zobnih oblogah

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Primer zobne paste s fluoridi

Sestavine: Aqua, Sorbitol, Hydrated Silica, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Potassium Chloride, Zinc Citrate, Cellulose Gum, Aroma, Sodium Saccharin, Sodium Fluoride (natrijev fluorid), Trisodium Phosphate, Limonene, CI 77891

Profile photo of rabarbara
    rabarbara
    Udeleženec

Nekje sem zasledila, da je flourid v zobnih pastah “krivec” oziroma slabša stanje pri perioralnem dermaititisu. Pa me zanima, če je to res? Nina, a veš ti mogoče, kaj več o tem?

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Ja sem tudi jaz nekaj zasledila – ampak ne vem zdaj točno kako in kaj je s tem….bom preverila, ravno zadnjič sem dobila tudi info v zvezi s spremembami v zakonodaji glede označevanja zobnih past s fluoridi pa sem samo na hitro preletela :blush1:
    ..bom natančno pogledala, da ne bomo kakšnih dezinformacij širili :yes:

Profile photo of rabarbara
    rabarbara
    Udeleženec

O.k. super.

Profile photo of sara30
    sara30
    Član

Sem tudi jaz zadnje čase slišala precej polemik glede vsebnosti Fluora v zobnih pastah. In to v teh raziskovanjih o cepljenju proti novi gripi. Ki jo večina strokovnjakov močno odsvetujejo. Jaz pravim: da mene že ne bodo cepili.

Kar želim povedat, je to, da je Fluor močno povezan z uničevanjem zobne sklenine in tudi prispeva k nastanku raka. A evo, ker nimam točnih informacij, ne morem natančno reči, kje naj bi ga povzročal. To se ne zgodi čez noč, ampak ljudje si leta umivamo zobe in tako nas želijo počasi uničit z dodatki raznih sestavin v stvareh, ki jih uporabljamo.

Bi bilo dobro še kaj več reči na to temo. Kaj mislite? :wink1:

Profile photo of Gejba
    Gejba
    Upravitelj

Jaz sem brala, da so bile škodljive tiste tabletke, ki so nam jih dajali v OŠ … torej oralni vnos, medtem ko naj bi imeli flouridi pozitiven učinek v zobnih pastah (do določene koncentracije in vprašanje, če v otroških pastah).

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Ja, jaz tudi za te tabletke, očitno smo vsi zastrupljeni. :ermm:

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

Jaz pa sem slišala glede fluora, da škodi zobem, če pijemo veliko pravega čaja (baje je krivec za to onesnaženost-čaj vsebuje zato višji delež fluora)

Več o tem TUKAJ

Kaj menite o tem?

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Darksome hvala za link. Imam zelo rada zeleni caj (pa ne zaradi okusa, lol to je bil priuceni okus), zaradi menda blagodejnih ucinkov..

Sedaj pa berem, da se efekt antioksidantov iznici zaradi flouridov? Oziroma, da jih lahko se ojaca..

Ze tako sem mnenja da nam raznorazni flouridi skodijo in delajo skodo… sedaj pa se to. Hud udarec za ljubitelje caja. Oh well, se enkrat hvala za link! ^^

Profile photo of darksome
    darksome
    Član

tigica ni zakaj :) ja žalostno je tole brati.. :no:

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

jaz tole prvič slišim o povezanosti z zelenim čajem, sem članek na hitro preletela. itak pa ne kupujem zobnih past s fluorom.

jah glede tistih tabletk pa se spomnem, kako so nas še nazmerjali če jih nismo vzeli :ermm: ampak meni so itak bile tako dobre da sem jih z veseljem jedla.. :unsure:

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico