Fair trade ali pravična trgovina

Ars Cosmetica Forum SPLOŠNE TEME O KOZMETIKI SPLOŠNE KOZMETIČNE TEME Fair trade ali pravična trgovina

Ta tema vsebuje 14 odgovorov, ima 11 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of manca manca 6 let, 2 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Ella
    Ella
    Član

Hmmm, kakšna so pa načela pravične trgovine??? :think2:

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

@ella wrote:

Hmmm, kakšna so pa načela pravične trgovine??? :think2:

fair trade oz. pravična trgovina je način, kako pridobivajo določene sestavine – da je etično, neuničujoče do okolja, do družbe, ki živi v tem okolju, kjer se določena sestavina pridobiva ipd.

Vem da je predvsem karitejevo maslo pri določenih firmah nano po tem, da je fair trade – npr. pri Lushi, pa pri The body shopu

nekaj podobnega kot tisti zajček, ki označuje da izdelek ni bil testiran na živalih. Fair trade pa pomeni, da je določena sestavina pridobljena na ‘pravičen’, okolju prijazen način

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

+ da je tudi cena za izdelek pravicna :wink1:

v mercatorju siska (pa verjetno se kje) imajo prav celo polico s fair trade izdelki, vale novak, tri muhe itd.

Profile photo of Coco
    Coco
    Član

Katera so načela pravične trgovine?

WFTO (World Fair Trade Organization) – Svetovna organizacija za pravično trgovino določa 10 načel, ki jih morajo organizacije pravične trgovine spoštovati pri svojem vsakodnevnem delu. WFTO spoštovanje teh načel nadzira in jih tudi naprej razvija:

1. Vzpostavljanje možnosti za ekonomsko nepriviligirane proizvajalce: podpora najrevnejšim proizvajalcem

2. Transparentnost in preglednost finančnega poslovanja: pošteno in odprto poslovanje s partnerji

3. Trgovinsko partnerstvo: osredotočenje na pošten, kontinuiran in dolgoročen odnos

4. Krepitev zmožnosti: razvijanje znanja proizvajalcev in vzpostavljanje možnosti za trgovanje z izdelki

5. Promocija pravične trgovine: ozaveščanje o pravični trgovini in obveščanje od kod prihajajo izdelki

6. Plačilo poštene cene: zagotavljanje, da proizvajalci za svoje delo dobijo pošteno plačilo. To se določi preko dialoga, krije pa stroške proizvodnje in primerno in enakopravno plačilo za delo – po možnosti tudi predujem

7. Enakopravnost spolov: zagotavljanje enake možnosti in plačilo za moške in ženske

8. Delovni pogoji: zagotavljanje varnih in zdravih delovnih pogojev, v skladu s pravom in lokalnimi normami

9. Otroško delo: spoštovanje Konvencije ZN o pravicah otrok kot tudi lokalnih družbenih norm

10. Okolje: zagotavljanje, da so materiali, izdelki in prevoz narejeni ob skrbi za okolje

VIR: http://www.3muhe.si/?subpageid=94

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

Coco, zelo koristen prispevek :thumbsup:

Profile photo of amisa
    amisa
    Član

a katera kaj kupuje v pravicnih trgovinah?
    Jaz vcasih kaksno malenkost :blush1:

Profile photo of Gejba
    Gejba
    Upravitelj

Kopirano iz teme Toniki.

@manca wrote:

@kuki* wrote:
    kje si ga pa kupila manca?

v pravični trgovini 3 muhe v stari Ljubljani (mislim, da je Stari trg).
    Cena je 8,2 evra za 150 ml, kar jaz čisto sprejmem, glede na to, da z nakupom hkrati narediš še dobro delo :D:

@angel_girl wrote:

manca kako to misliš, da z nakupom narediš še dobro delo?

@rabarbara wrote:

Če se ne motim, je trgovina 3 muhe “fair trade” trgovina.

@morena wrote:

pravična trgovina = fair trade :wink1:

Me malo čudi, da ne veste kaj so pravične trgovine in kako delujejo. Več si lahko prebereš na spletni strani 3muhe.

@manca wrote:

Kot je meni znano, je princip pravične trgovine to, da je delavec pravično plačan za svoje delo. Izdelki so narejeni večinoma v Afriki in južni Aziji, kjer sicer delavci ponavadi delajo za zelo nizke plače. Meni se ideja zdi super, malo pa me je zmotilo to, da ko sem se včeraj o tem pogovarjala s trgovko v trgovini 3 muhe, je zaključila z besedami: ” Upam, da je res tako. ” Če ona ni prepričana, da tale princip pravične trgovine res deluje, kdo je potem lahko?

Morena, ali je to edina tovrstna trgovina pri nas?

Profile photo of majams
    majams
    Član

Manca, pa je bila prodajalka lastnica trgovine ali študentka? Ker če je bila študentka, ni nujno, da ve, kakšen je dejanski postopek in kako zadeve stojijo.

Se pa tudi meni ta koncept zdi super, na žalost pa s kupovanjem skorej večine stvari (obleke, obutve ipd.) posredno podpiramo ravno nasprotje fair trade-a.

Profile photo of tigica
    tigica
    Udeleženec

Punce, a je kaksna taksna trgovina tudi na obali?
    Ker sem jedla najboljso cokolado ever iz fair trade trgovine.. pa bi si rada naredila zaloge. :lol1:

Vem, pa da so v Accessories imeli en cas (poleti) Fair Trade tote bags. Cena je bila takrat 19€ in so bile iz bombaza, v bistvu zelo lepe.

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Kar nekaj izdelkov pravične trgovine najdete tudi na policah Leclerca: KLIK, ne vseh, nekaj pa že. Gre za Leclercovo lastno blagovno znamko, ki je nastala nekaj let nazaj z namenom širitve načel pravične trgovine (commerce equitable). Takrat je bil Leclerc v Franciji največji ponudnik izdelkov pravične trgovine, saj so izdelki prišli praktično v vsako vas … pri nas pa so še zdaj na voljo zgolj v nekaj večjih mestih v Sloveniji.

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

V Hoferju imajo (mislim da na novo, ker prej še nisem videla) nekaj izdelkov iz pravične trgovine – kupila sem čokolado, pomarančni sok in čaj :thumbsup:
    Kar se tiče kozmetike pa mam od fair trade izdelkov doma essential care kokosov piling – sladkor v pilingu je iz pravične trgovine.

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Saša, mogoče veš kolk staneta pomarančni sok v Leclercu in čokolada?

Profile photo of goga
    goga
    Udeleženec

@Saša wrote:

Kar nekaj izdelkov pravične trgovine najdete tudi na policah Leclerca: KLIK, ne vseh, nekaj pa že. .

Že nekaj časa kupujem kavo in pad-e za Senseo :thumbsup:

Profile photo of Sasa
    Sasa
    Udeleženec

Nina, nimam pojma, lahko pa pogledam naslednji teden … samo spomni me :lol1: (če se ne spomnim sama ;))

Profile photo of manca
    manca
    Udeleženec

@majams wrote:

Manca, pa je bila prodajalka lastnica trgovine ali študentka? Ker če je bila študentka, ni nujno, da ve, kakšen je dejanski postopek in kako zadeve stojijo.

Men se ni zdela študentka, je bila kar gospa ornk srednjih let ( da ji ne delam krivice :P )

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico