Alergije na sonce

Ta tema vsebuje 119 odgovorov, ima 30 glasov, in jo je nazadnje posodobil/a Profile photo of 1_girl 1_girl 3 let, 6 mesecev nazaj.

• Avtor
    Prispevki
    Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Najpogostejši obliki alergije na sonce sta POLIMORFNA FOTODERMATOZA in AKNE MALLORCA.

Polimorfna fotodermatoza se pojavi v toplejšem letnem obdobju, po navadi po tem, ko smo nekaj dni izpostavljeni sončnim žarkom. Klinični simptomi kot so srbečica, drobni mozoljčki, lahko tudi večji izpuščaji se običajno pojavijo na nezavarovanih delih telesa, vendar ker gre za preobčutljivost na UVA žarke, je možen pojav simptomov tudi na zavarovanih mestih (UVA žarki namreč prodirajo čez steklo, tanke tkanine..). Vzroki niso povsem znani- možna je genska predispozicija, nepravilen imunski odgovor na oksidativni stres, ki ga povzročijo UV žarki.
    Primer:

Akne Mallorca se pojavijo po izpostavljenosti UVA žarkov v kombinaciji z določenimi sestavinami v kozmetičnih izdelkih, ki povzročijo draženje in vnetje lojničnega folikla (npr. emulgatorji). Klinični simptomi kot so zelo srbeče in rdečkaste bunčice se pojavijo nekaj ur do nekaj dni po izpostavljenosti sončnim žarkom. Pri aknah Mallorca je poleg izogibanja soncu priporočljiva uporaba nemastnih izdelkov za sončenje brez emulgatorjev- npr. gelov.
    Primer:

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Fototoksične reakcije so odraz reakcije med sončnimi žarki in določeno snovjo, ki smo jo nanesli na kožo ali pa smo jo zaužili. Kažejo se v vnetnih reakcijah, rdečini, srbenju, izpuščajih.

Fototoksično reakcijo lahko sprožijo sestavine kozmetičnih izdelkov in parfumov.

Pri jemanju zdravil iz naslednjih skupin, je pred izpostavljanju sončnim žarkom potreben posvet s farmacevtom: antibiotiki, antimikotiki, diuretiki, antiaritmiki, peroralni antidiabetiki, zdravila za sistemsko zdravljenje aken, kontraceptivi, hormonska zdravila, nesteroidni antirevmatiki, antipsihotiki, antiepileptiki, citostatiki, lokalni antihistaminiki

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Nasvet glede uporabe kozmetičnih izdelkov za sončenje: največkrat se (vsaj kolikor opažam) za alergične reakcije krivi organske filtre (kar je seveda tudi ena od možnosti). Vendar dostikrat ne gre za fototoksične reakcije na org. filtre (ali konzervanse, dišave..), temveč za acne mallorca.

Napaka, ki se pojavlja je ta, da mleko za sončenje z organskimi filtri zamenjamo za mleko za sončenje z mineralnimi filtri. Pri aknah mallorca gre za alergijo na emulgatorje (v kombinaciji s sončnimi žarki), ki pa jih vsebujejo vse kreme, mleka, losjoni za sončenje. Tako da, če še enkrat ponovim: pri aknah mallorca (rdeče srbeče bunčice) je potrebno prenehati z mleki, kremami..in uporabiti gele, vodno-alkoholne raztopine (v obliki spraya)- ti namreč ne vsebujejo emulgatorja.

Za boljšo predstavo- mleka, kreme..so sestavljeni iz dveh faz, vodne in lipidne. Za združitev, stabilnost, porazdelitev kapljic ene v drugi.. potrebujemo emulgatorje. Pri izdelkih, ki vsebujejo samo vodno fazo, v kateri so raztopljene ostale vodotopne sestavine, ne potrebujemo emulgatorjev.

Profile photo of sarchy28
    sarchy28
    Član

moja prijateljica ima res hudo alergijo na sonce ,zato mora vedno preden gre na morje po injekcije h zrdavniku

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

Nina, zelo uporabna tema :thumbsup: moram natančno preučit tole, preden grem na morje letos. Lani sem dobila alergijo (prvič v življenju)

Profile photo of Ella
    Ella
    Član

Jaz je pa ravno lani nisem dobila, prvič po petih letih…je pa zanimivo, da sem uporabljala mleko za sončenje Cien iz Lidla…

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

js sem imela pa Hawaiian tropic olje za sončenje…pa se mi zdi, da mi je ravno to sprožilo alergijo

Profile photo of Ella
    Ella
    Član

Nati, skoraj sigurno! Jaz sem prej tudi uporabljala to olje, ker mi noro diši in pa tudi Niveo in Sun mix. Vedno sem dobila alergijo…

Profile photo of Morena
    Morena
    Udeleženec

Jaz dobim alergijo tudi če se nič ne mažem in sem v senci. Je pa po moje to zaradi kombinacije z morsko vodo…

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

Glede olja Hawaiian Tropic (KLIK) – med filtri ima tudi benzofenon..:
    @nina wrote:

benzofenoni (UVA): imajo fotoreaktivno karbonilno skupino, so UVA filtri in pod vplivom teh žarkov lahko postanejo potencialni alergeni, v enem od testiranj je na benzofenon imelo alergično reakcijo 12% testirancev.

Profile photo of Nati
    Nati
    Udeleženec

no super…pa tako drag je bil :scared: sem ga kupila, ker me je popadla neka kokosova obsesija. Hvalabogu mi je potem vse skupaj smrdelo po zažganem kokosu, tako da mi za vonjem ne bo žal. Sem pa dobila lepo barvo po njem ja…

Profile photo of Naima
    Naima
    Udeleženec

Jst sm mela do 18.leta alergijo na sonce..Sm se vedno mazala z visokim faktorjem,se vedno izogibala soncu med 12 in 16.o uro,jemala vitamine,kalcij,braunemon in vse hudice pa ni nc pomagalo..
    Pol pa sm se odlocla da bom poskusila drugace: circa 1mesec prej ko sm sla na morje sm se zacela tko pou urce dnevno soncit,s tem da grem tud spomladi veckrat na soncek al v solarij,ma tko,cist na izy,da pripravim kozo..To zdej pocnem ze 8let in tok tok tok po lesu,nimam vec problemov. :)

Profile photo of Coco
    Coco
    Član

Jaz imam alergijo na sonce, zdravnik mi da vsako leto tablete in kremo, ki jo uporabim,
    če dobim alergijo. Prejšne leto se ni pojavila (uporabljala sem SunDance50)…

Upam, da se letos ne bo. Dobila sem pa tale male mozolje ponavadi po dekolteju, rokah, bolj
    drobne. Ima tudi moja mama, dobila je pa v srednji šoli.

Sploh ne vem, kater tip je, zdravnik ni nikoli nič omenjal, da bi se mogla izogibat kakšnim
    sončnim kremam.

Nina, a bi lahko prosim svetovala kakšne dobre vodno-alkoholne spreje?
    Na katerem mestu pa imajo alkohol, moja koža zelo slabo reagira, če je prekmalu
    na seznamu. :no:

Profile photo of Biba
    Biba
    Član

joj js mam tud probleme, pa sem vedno mislila da je to zaradi britja in stika morske vode?? … jzt to dobim po stegnih, pa spodaj po nogah tudi, obcasno pa tudi dekolte in je prou zoprno za pogledat… neestetsko:(
    sm pa uporabljala kaksne nivea baby kreme za soncenje, al pa sun mix… ampak men se to nardi tud ce sm v senci pa nc namazana… (bo torej res bolj to da se koza zdrazi ob stiku z morsko vodo, tud ce sm se prejsni vecer brila po nogah)

Profile photo of Nina
    Nina
    Upravitelj

@coco wrote:

Nina, a bi lahko prosim svetovala kakšne dobre vodno-alkoholne spreje?
    Na katerem mestu pa imajo alkohol, moja koža zelo slabo reagira, če je prekmalu
    na seznamu. :no:

Bom pogledala v lekarni, če je kaj dobrega :) …pa sporočim..

Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.

Nina POP za 10. obletnico parfumske klasike

Nina praznuje svojo 10. obletnico! V preteklih letih je dišava Nina znamke Nina Ricci postala velika parfumska klasika in za obeleženje tega dogodka se je...

Pobeg v tropski raj

Preskoči na orodno vrstico